در بحث آسیب های اجتماعی اگر کسی به وظیفه اش عمل کرده باشد دادگستری است/برخوردهای لازم انجام شده مسئولان به دنبال دلیل گل آلود شدن آب باشند + جزئیات و تصاویر
در بحث آسیب های اجتماعی اگر کسی به وظیفه اش عمل کرده باشد دادگستری است/برخوردهای لازم انجام شده مسئولان به دنبال دلیل گل آلود شدن آب باشند + جزئیات و تصاویر
وی با بیان اینکه برخی ها به دنبال این هستند که بگویند برخوردهای لازم انجام نمی شود ، اما این را به مردم می گویم هر جایی که نیاز بود برخورد شده است.

به گزارش پایگاه خبری بلبل دنا: سید علی ملک‌حسینی دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه هیئتی و با حضور رسانه‌ها از زندان مرکزی یاسوج بازدید کرد.

سید علی ملک حسینی در این بازدید از خبرنگاران خواست شرایط زندان را بصورت مستقیم و بر اساس مشاهدات خود برای مردم تشریح کنند تا مردم تصور درستی از زندان داشته باشند، و همینطور مردمی که تصور می کنند دستگاه قضا برای جرائم خشن سختگیری نمی کند، بدانند که زندانیان زیادی هستند که به خاطر تحمل حبس های ۱۰ ساله و بیشتر هنوز در زندان هستند، و دستگاه قضا نسبت به آزادی این زندانیان مطابق قانون سخت گیری دارد.

عموماً تصور می شود در زندان ها وضعیت نامناسبی وجود دارد و انسان ها از همه حقوق اولیه خود محروم هستند، در حالی که شرایط در زندان مرکزی یاسوج اینگونه نبود.

 در این بازدیدی که با حضور جمعی از خبرنگاران صورت گرفت، مشاهدات حاکی از نظم و ترتیب و نظافت زندان ها و بندها بود. از طرفی وجود برنامه های فرهنگی، برنامه های ورزشی، مرکز یادگیری هنرهای دستی، وجود کتابخانه و سالن اجتماعات در زندان جلب توجه بیشتری می کرد.

تشریح دو نوع زندانی که مردم باید بدانند

ملک حسینی دادستان مرکز استان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بازدید امروز از زندان کاملا سرزده، اتفاق افتاده است و هیچ هماهنگی صورت نگرفته است.

وی گفت: زندان بصورت اتاق های مختلفی است که هر چند نفر در این بندها زندگی می کنند. امکانات رفاهی در حدود امکانات زندان فراهم شده است.

ملک حسینی با اظهار اینکه «در دوره مدیریت فعلی توجه بیشتری به بهداشت زندان شده است» بیان کرد: نظافت زندان نظافت قابل قبولی است، با توجه به اینکه زندان یک مکان نگهداری جمعی است بهداشت اولویت دارد.

ملک حسینی گفت: ما دو گروه زندانی در زندان داریم، یک گروه «متهمین تحت قرار» هستند؛ و یک گروه محکومین «قطعی» هستند.

ملک حسینی بیان کرد: افرادی که اتهام به آنها وارد می شود، و از آنها شکایت می شود، الزاماً نباید زندان بیایند، با ضمانت و با وثیقه و طبق قانون آزادند، ممکن است به حبس محکوم شوند، و بعد بر اساس محکومیت قطعی زندانی می شوند.

مدعی العموم مرکز استان اظهار کرد: در بسیاری از ضرب و جرح های ساده (بدون اسلحه گرم و سرد)، مردم انتظار دارند حتماً همان لحظه متهم به زندان برود.

وی افزود: چنین مسائلی را زیاد داریم، اگر قرار باشد روزانه همه اینها زندانی شوند تا رأی صادر شود زندان بسیار بزرگی نیاز است.

ملک حسینی در خصوص «متهمین تحت قرار» افزود: قانون تعیین کرده صرفاً کسانی به عنوان متهم و با قرار بازداشت موقت، حبس  شوندکه در حوزه جرائم خشن است، استفاده از سلاح، قدرت نمایی با سلاح، قتل عمد، سابقه دار حرفه ای هستند، اینها را باید سریعاً از جامعه دور کنیم و در زندان نگهداری کنیم.

وی بیان کرد: برنامه های اشتغال مربوط به زندانیانی است که محکومیت قطعی دارند.

دادستان مرکز  استان بیان داشت: زندانیانی که به دلیل جرم های مختلفی باید سالها متحمل حبس باشند، با وجود برنامه های فرهنگی می توانند، شرایط بهتری را بگذرانند و حتی در زندان، هنرهایی بیاموزند تا بتوانند هم در دوره زندان و هم بعد از طی دوره محکومیت، از این هنر، معیشت خود را فراهم کنند.

وی گفت: در استان ما اکثر متهمین و محکومین دچار آسیب های فرهنگی و اجتماعی هستند و زندان مکلف هست نسبت به بازپروری و اصلاح آنها اقدام کند.

سید علی ملک حسینی با اشاره به این که سازمان زندان ها که زیر نظر قوه قضاییه است به تنهایی نخواهد توانست اصلاح و تربیت کند، اظهار داشت: بخشی از این موضوع برعهده این سازمان است. در اینجا سالن آمفی تئاتر، واحد فرهنگی، کتابخانه، سالن ورزشی، کارگاه های صنایع دستی وجود دارد، اما اینها بخشی از روند اصلاح است.

وی افزود: زندانیان استان ما متفاوت هستند. نگاه جامعه باید به زندانیان ما تغییر کند.

اشتغال زایی زندانیان سابقه دار در یزد / نگاه مردم تغییر کند

ملک حسینی با ایراد گرفتن از نبود فرصت های شغلی پایدار در استان و سرمایه گذاری در کسب هایی که طبق تعریف اشتغال محسوب نمی شوند از خدمات ارزنده یک  هموطن در استان یزد خبر داد و گفت: در یزد کشتارگاهی احداث شده، ۶۰۰ نفر در این کشتارگاه اشتغال دارند، همگی سابقه سرقت و مواد مخدر داشته اند. متصدی این کشتارگاه، افرادی سابقه دار را از زندان تحویل گرفته، در کمپی که در همین کشتارگاه احداث شده ترک اعتیاد داده، و بعد اشتغال انها را فراهم کرده است.

وی گفت: قطعاً این جامعه که ۶۰۰ نفر از زندانیان را اشتغال زایی کرده، جامعه پویایی خواهد شد، چیزی که در استان ما، متأسفانه وجود ندارد.

ملک حسینی بیان کرد: در استان بیش از میانگین کشوری زندانی وجود دارد، و در این حوزه واقعاً کاری که انجام نشده باشد نیست. هر گونه شرارتی و استفاده از اسلحه های سرد و گرم اشد مجازات را خواهد داشت.

پس از بازدید رسانه‌ها از بندهای مختلف زندان، سید علی ملک حسینی دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و هیئت همراه در جمع زندانیان حاضر شد و به سخنرانی پرداخت و گفت: امنیت یکی از نعمات است. جمهوری اسلامی در این دنیای وحشی و استکبار که معمولاً حقوق بشریت در آن جوامع نادیده گرفته می شود و امروز آرزویشان این است که جایی باشند که امنیت باشد، یکی از امن‌ترین کشورها است. امنیت کشور ما آرزوی خیلی ها است.

دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد افزود:  در چند روز اخیر اتفاقاتی (نزاع‌های دسته‌جمعی) که افتاد برخی شهر یاسوج را با تگزاس آمریکا مقایسه می‌کردند که درست نبود.

وی تصریح کرد: البته این نشان می‌دهد که تگزاس یک شهر ناامنی است.

ملک حسینی اظهار کرد: امنیت این استان مدیون خون بیش از ۱۸۸۰ شهید و صدها جانباز و ایثارگر است. امنیت این کشور مدیون خون شهید سلیمانی است که ریگ‌های بیابان بیشتر از من و شما  او را می‌شناسند.

وی تصریح کرد: کشور ما یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا است، و استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از امن ترین استان‌ها است.

ملک حسینی همچنین در جمع زندانیان خطاب به آنها گفت: اگر امروز اینجا هستید و از نعمت آزادی محروم شدید بخاطر افعالتان بوده است، پس توصیه می کنم فکر کنید و ببینید چه صدمه ای به امنیت مردم زده اید؟ سعی کنید از این مسیری که به هر دلیلی در آن قرار گرفته اید برگردید.

وی گفت: جوانی که از ۱۸ سالگی به مدت ۱۰ سال در زندان است، بهترین سالهای عمرش را در زندان دارد می گذراند، امروز به برکت جمهوری اسلامی در زندان ها امکاناتی با رعایت شأن انسانیت فراهم شده، اما شما حتی اگر در هتل پنج ستاره هم باشید ولی زندانی باشید بزرگترین مجازات است.

ملک حسینی افزود: از این وقتی که در زندان هستید به عنوان فرصتی برای توبه و اصلاح استفاده کنید.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اظهار کرد: جوانانی که ۱۸ سال سن دارند ولی در زندان هستند، افرادی که متأهل هستند خانواده دارند، باید بیرون به دنبال معیشت خود باشند، ولی در زندان هستند. ما با خانواده های شما ملاقات داریم، مصیبتی که بر خانواده های شما متحمل می شود را می بینیم.  پدر و مادری که می آید زار زار گریه می کند برای اینکه شما یک روز مرخصی بگیرید را می بینیم، حق آنها هم بر گردن شما خواهد بود.

وی گفت: دستگاه قضایی و پلیس هیچگاه از اینکه زندان ها پر از زندانی باشند، خوشحال نخواهند بود. روح و روان ما، بخاطر تک تک شما که در اینجا به سر می برید درگیر است. خانواده های شما را ما می بینیم که در چه وضعیتی زندگی می کنند، اگر هر فردی مراقب باشد و کنترل خشم کند، بداند که این امنیت مهم است، هیچگاه پایش به زندان کشیده نمی شود.

ملک حسینی اظهار کرد: من درد دارم که جوانان شهرم را در اینجا ببینم، هیچوقت از زندان آمدن شما خوشحال نمی شویم.

وی افزود: اینکه افرادی که مرتکب جرم شده اند می گویند «به من فحش داد، برادرم را کتک زد، به حریم من تجاوز کرد من هم رفتم همین کار را کنم»، هیچ توجیهی برای ما ندارد.

ملک حسینی گفت: استفاده از سلاح سرد و گرم، تعرض به امنیات مردم خط قرمز ما است. ما هم مثل شهیدان، جان خود را در راستای امنیت مردم تقدیم خواهیم کرد.

رئیس دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان از رفتار نامتقارن یک فرد بر جامعه ابراز نارضایتی کرد و گفت: نمی دانید که رفتار غلط یک فرد چه آثاری بر افراد مختلف جامعه دارد! امروز فضای مجازی اجازه نفس کشیدن به افراد نمی دهد، کافی است اسلحه ای را بردارید و جرمی مرتکب شوید، اولین کار زشت را شما کردید که اسلحه برداشتید، دومین کار نادرست و زشت این است که فردی این کار را در فضای مجازی انتشار داده است.

وی گفت: به خاطر اینکه افرادی کنترل خشم نمی کنند و مرتکب جرمی می شوند، امروز به خاطر این مسائل احساس ناامنی در استان کهگیلویه و بویراحمد زیاد شده است.

  • نویسنده : سامان خوبی زاده