دیدگاه امام جمعه شهر دوگنبدان در خصوص گرانی های اخیر و اقدام دولت +خطبه ها
دیدگاه امام جمعه شهر دوگنبدان در خصوص گرانی های اخیر و اقدام دولت +خطبه ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا ؛ امام جمعه دوگنبدان با اشاره به مناسبت ها مختلف و مسائل روز جامعه بالخصوص وضعیت گرانی حاکم بر بازار در جمع مردم گچساران در خطبه های نماز جمعه در تاریخ بیست سوم اردیبهشت ماه اظهار داشت: خطبه اول بِسمِ الله الرَحمنِ الرَّحیم اِنا اَعطَیناکَ الکوثرفَصَل لِرَبُکَ وَالنحَر […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا ؛ امام جمعه دوگنبدان با اشاره به مناسبت ها مختلف و مسائل روز جامعه بالخصوص وضعیت گرانی حاکم بر بازار در جمع مردم گچساران در خطبه های نماز جمعه در تاریخ بیست سوم اردیبهشت ماه اظهار داشت:

خطبه اول

بِسمِ الله الرَحمنِ الرَّحیم
اِنا اَعطَیناکَ الکوثرفَصَل لِرَبُکَ وَالنحَر اِنَّ شانئَکَ هوَالاَبتر.(صدق الله العلی العظیم)
بسم  الله الرَّحمنِ الرَحیم
الحمدلله ربِّ العالمین وصلی الله علی سیدنا ونبینامحمدوعترته الطاهرین..
ایهاالاخوه والاخوات ورحمه الله وبرکاتُ
بِسم الله الرَحمن الرَّحیم
الحمدلله الذی هدانا لهذاوماکنّالنهتدی لولاهداناالله ثم صلاه والسلام علی اشرف الانبیاء وخاتم الرُسُل ابالقاسم المصطفی مُحَّمَد..
عبادالله اوصیکم بنفسی بتقوی الله
وتباع اوامرهی واجتناب نواهی ومعاصی..
بندگان خدا، مومنین ،مومنات خود و شما متدینین نمازگزار را سفارش توصیه و سفارش می کنم به رعایت تقوا‌ ‘ به خودسازی به خودشناسی   به خداشناسی به خدا باوری به معاد باوری بندگان خدا ائمه هدی سلام الله علیهم اجمعین که مفسر حقیقی قران اند و عالم به اسرار عالمند به کرات به مومنین تذکرداده‌اند که مومنین مهیا باشید، توشه بردارید و مسائل بسیار بسیار مهم معاد و قیامت و مقدمات آن را سرسری نگیرید. آقا امام موسی بن جعفر(س) عبارتی دارند که لازم است همه ما ها آویزه ی گوش مان قرار دهیم و در زندگیمان و سبک زندگی مان دخیل کنیم و در زندگی مان و سبک زندگی مان تطبیق بدهیم..

وی افزود : با این نوع فرمایشات معصومین(س)، فرمودند: علیک بلجدک ولاتخرجن نفسک حد تقصیر فی عبادت الله الی طاعته، به مومنین ومومنات فرمود: یعنی موضوع را بسیار بسیار مهم تلقی کن و به صورت جد پیگیر باش با جدیت تمام با کوشش تمام با تلاش تمام برای فردات توشه بردار، فرمود که تلاش کن در عبادت خدا در بندگی خدا کوتاهی نکن، کوتاه نیا و سپس فرمود:فان الله لایُعبَدحق عباده گاهی ممکن است انسان نماز بخواند روزه بگیرد و بعد خودش را مبرّا بداند که من نمازم را خواندم روزه ام را گرفتم ، ممکن است خمس و زکات اش را هم داده باشد بگوید من کاملاً پاک هستم می فرمایند اینگونه تصور نکن، یک دشمن خبیث و ملعونی به نام شیطان داریم، این ملعون به انحاء مختلف دشمنی اش را همه جا بروز می دهد ممکن است یک زمانی تلاش کندنمازت آلوده شود ،روزه ات آلوده شود، خمس وزکات را اگر پرداخت می‌کنیم ممکن است  به نوعی نقص در آن وارد کند، یعنی همیشه انسان خودش را بدهکار مدیون خدا بداند، اگر همیشه انسان این چنین عمل بکند همیشه مواظب است که نلغزد، مواظب چشم ،گوش و زبانش هست فرمود که همیشه از خدا بخواه کمکت کند آقا امیرالمومنین(س) در دعای کمیل از خدا کمک می خواهند البته اینها درسی برای ما هستند،عبدعلی خدمتک جوارحی واشدد علی عظیمه جوانحی.. از خدا طلب می کند، خدایا! این اعضا ء و جوارح مرا در خدمتگزاری به خودت تقویت کن و به من قدرت بده و مرا نصرت و یاری کن ،به قلب و فکر من کمک کن تابتونم تصمیم درست وبه موقع  بگیرم و به وظیفه‌ام عمل بکنم و بنا بر این برادر و خواهر من تلاش کنیم در عبودیت و بندگی خدا وند کوتاهی نکنیم ‏ که این ذخیره ای برای فردای مان می شود انشاالله

حجه الاسلام حجازی ادامه داد : خداوند به همه ما توفیق عنایت فرماید. موضوع خطبه ی اول مان ولایت و توحید است؛ مرحوم علامه طباطبایی رضوان الله تعالی علیه در تفسیر وزین و ارزشمند المیزان می فرمایند: ولایت از ولی می آید ولی به معنای تقرب ،قرب و نزدیکی دوشئ یا دو فرداست. به گونه ای که هیچ چیزی در هیچ زمانی در هیچ مکانی واسطه بین این دو چیز قرار نگیرد، هیچ واسطه ای وجودنداشته باشد. در هیچ زمان و هیچ مکان، هیچ شئ  وهیچ فردی واسطه نباشد.. وقتی خداوند حضرت ابراهیم را امام معرفی می کندانی جاعُلِک لِلناس اِماما، حضرت ابراهیم تقاضا می کند مِن ذریتی، یعنی خدایا می شود ذریه من هم این مقام را داشته باشند؟
آنجا فرمود:لاینال احدالظالمین؛می فرمایند :که یک لحظه اگر، حتی در حد یک چشم برهم زدن، کسی که مشرک بود به درد خلیفه اللهی وولی اللهی نمی خورد به درد حجت اللهی نمیخورد ولو یک لحظه ،چون یک شئی بین انسان و خدا واسطه شد…

امام جمعه گچساران در ادامه صحبت های خود افزود : مرحوم علامه طباطبایی می فرمایند هیچ گاه در هیچ زمانی ولو یک لحظه در هیچ مکانی باید بین این دو شئ یا دو فرد چیزی واسطه نباشد چون اگر قرار گرفت مشرک می شود ومشرک به درد ولی اللهی نمی خورد و لذا در بخشی از سوره ی منافقون هست  که شخصی به نام محمد بن فضیل از امام موسی بن جعفر(س) بند آیه را سوال می کند که این آیات چه می فرماید برای مان توضیح دهید مثلا این آیه والله یشهدمنافقین لکاذبون.. عرض کرد یابن رسول الله این آیه چه می فرماید؟
حجازی بیان داشت : آقا فرمود که این یشهدُ عن المنافقین بولایت علی بن ابیطالب،لکاذبون یعنی چی؟ یعنی رسالت توی پیغمبر رادروغ می گن که توراقبول دارند.. اینکه تو پیغمبری این که تو را به عنوان پیغمبر قبول دارند از توحید و ولایت قابل انفکاک نیست، هیچ کس نمی تواند بگوید بین توحید وولایت ذره ای امکان تفکیک وجوددارد.اگرکسی ولایی نیست،یعنی توحیدی هم نیست.
پروردگارا به عزت و جلالت به ولایت امیرالمومنین(س) قسمت می دهیم به ما توفیق بده آنی و کمتر از آنی دنیا و آخرت دستمان را از ولایت اهل بیت عصمت و طهارت(س)کوتاه نشود به عزت و جلالت قسمت می دهیم درفرج امام زمان (عج)تعجیل عنایت فرما..قلب مبارک آن حصرت راازرفتار وگفتارماراضی وخشنودگردان، به عزت و جلالت قسمت می دهیم رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی رادرپرتوامام زمان (س)حفظ وحمایت فرما. نظام مقدس جمهوری اسلامی ما ملت ما دولت ما خدمتگزاران  به این ملت و مملکت را مورد توجه و عنایت و حمایت امام زمان(س)قراربده، خائنین و دشمنان داخلی و خارجی به ویژه دولت بی‌منطق آمریکا و دولت جعلی و غیر قانونی اسرائیل و منافقین حاکم بر حریم شریفین وازنابشونخواروذلیل ورسوا وریشه کن فرما.. عزت و جلالت قسمت می دهیم روح مطهر حضرت امام رضوان الله تعالی علیه ارواح طیبه شهدای والامقام علمای ازدنیارفته،مرحوم حاج آقای متقی کاشانی،مرحوم حاج آقای خواجه زاده اموات مومنین و مومنات اموات منتصب به این جمع همه را با پیغمبر اکرم و اهل بیت پیغمبر محشور فرما به عزت و جلالت قسمت می دهیم معلولین جنگی و مریضای شیعه شفای عاجل کامل عنایت فرما. مشکلات همه ممالک اسلامی به ویژه  مشکلات مملکت اسلامی ما ،مشکل گرانی، مشکل، معیشت مردم مشکل  اشتغال جوانان و ازدواجشان و مشکل مسکن شان همه ‌را مرتفع بگردان. به عزت و جلالت قسمت می دهیم عاقبت امور همه ما را، اولاد ما را ختم به خیر بگردان(ان شاءالله)..

حجازی امام جمعه شهر دوگنبدان در ادامه سخنان خود  در خطبه اول نماز جمعه این هفته وارد به خطبه دوم گردید و گفت :
خطبه دوم

بِسم الله الرَّحمن الرَحیم

اللّهم صَلِ عَلی مُحّمدوآل محَّمدوعَجِل فَرَجَهُم

اللّهم صَلِ وَسَلِم اَلاِءبن عَمِ اَمیرالموءمنین عَلی بن ابیطالب وعَلی بِنتِ فاطمه الزهراسَیده النِساء العالَمین والاَبنَیهاالشَهیدین الحَسَن وَالحُسَین سَیدشَبابِ اَهل الجَنَه وعَلی علی بن الحُسین ومُحمّدبن علی وَجَعفَرِبن مُحّمَدوَموسَی بن جَعفروعَلی بن موسی ومُحّمدبن علی وعلی بن مُحمَّدوالحِسَن بن علی والخَلَفِ القائم المَهدی..
اللّهم صَل عَلی مُحَمَّد وَآل مُحَمَّد وعَجِل فَرَجَهُم..

حُجَجِکَ عَلی عِبادِک واُمَنائِک فی بِلادِک صَلاهً کثیرهً دائمه بِهِم نَتَوّلی مِن اَعدائهم نَتَبرّی اِلی یَوم القیامه

برادران وخواهران ایمانی مجدداخودوشمامتدینین روتوصیه وسفارش می کنم به رعایت تقوای الهی وپرهیز واجتناب ازگناهان ونافرمانی های پروردگار..
امروزجمعه۲۳اردیبهشت ماه مصادف هست باسالروز لغوقرارداداستعماری کاپیتولاسیون پس ازپیروزی انقلاب اسلامی.
دردوران رژیم ستم شاهی مجلس شورای ملی یک قانونی رابه نام کاپیتولاسیون تصویب کردند که یکی ازمضامین این قانون این بودکه هرایرانی فرض براینکه با هرآمریکایی درحین رانندگی تصادف کندبایددرآمریکامحاکمه اش کنندوهمینطور اگر هرآمریکایی درایران،بایک ایرانی تصادف کندبازهم باید به آمریکابرود.یعنی عملا دولت وملت ایران رابرده دانسته وهیچ اختیاری ازخودشان باتصویب این قانون نداشتند یعنی کتملا مسلوب الاختیارند.
امام رضوان الله تعالی علیه همون موقع برآشفتند وفرمودنداین قانون اعتبارنداردوهمچنین دراین رابطه  فرمودند:ملت ایران راازسگ های آمریکایی پست تر مدنظرقراردادندچنانکه اگر یک شخص ایرانی سگ آمریکایی رازیر بگیردازاوبازخواست می کنند،اگرشاه ایران یک سگ آمریکایی رازیربگیرد ازاوبازخواست می کنندواگرچنانچه آشپزآمریکایی ،شاه ایران رازیر بگیردهیچ کس حق اعتراض ندارد.
به عبارتی یعنی بردگی کامل یک مملکت،دولت وملت.امام فرمودند:این قانون هیچ اعتباری ندارد ودرسال۵۸ هم فرمودنداین قانون رابه کُل قبول نداشتیم ونداریم که برروح ایشان سلام وصلوات می فرستیم.

امروزجمعه۲۳اردیبهشت ماه مصادف هست باسالروز لغوقرارداداستعماری کاپیتولاسیون پس ازپیروزی انقلاب اسلامی دردوران رژیم ستم شاهی مجلس شورای ملی یک قانونی رابه نام کاپیتولاسیون تصویب کردند که یکی ازمضامین این قانون این بودکه هرایرانی فرض براینکه با هرآمریکایی درحین رانندگی تصادف کندبایددرآمریکامحاکمه اش کنندوهمینطور اگر هرآمریکایی درایران،بایک ایرانی تصادف کندبازهم باید به آمریکابرود.یعنی عملا دولت وملت ایران رابرده دانسته وهیچ اختیاری ازخودشان باتصویب این قانون نداشتند یعنی کاملا مسلوب الاختیارند.

وی افزود : امام رضوان الله تعالی علیه همون موقع برآشفتند وفرمودنداین قانون اعتبارنداردوهمچنین دراین رابطه  فرمودند:ملت ایران راازسگ های آمریکایی پست تر مدنظرقراردادندچنانکه اگر یک شخص ایرانی سگ آمریکایی رازیر بگیردازاوبازخواست می کنند،اگرشاه ایران یک سگ آمریکایی رازیربگیرد ازاوبازخواست می کنندواگرچنانچه آشپزآمریکایی ،شاه ایران رازیر بگیردهیچ کس حق اعتراض ندارد.
به عبارتی یعنی بردگی کامل یک مملکت،دولت وملت.امام فرمودند:این قانون هیچ اعتباری ندارد ودرسال۵۸ هم فرمودنداین قانون رابه کُل قبول نداشتیم ونداریم که برروح ایشان سلام وصلوات می فرستیم.

حجه الاسلام حجازی امام جمعه شهر دوگنبدان گریزی به مسائل روز جامعه زد و اظهار داشت : نکته ی خیلی مهم دیگرمشکلات اقتصادی کشوراست.مقام معظم رهبری(حفظه الله)دردیدارباکارگران عزیزکشورمان نکته ای رافرمودند،
ایشان فرمودند:دولت برنامه های مهمی درپیش داردکه دستگاه ها وهمه آحادمردم بایددست به دست هم بدهندتابه نتیجه برسد.
اخیرادربعضی ازجاهای کشورتجمعاتی صورت گرفت،این تجمعات اگربعضی ازمردم صادقانه،مخلصانه،محترمانه می گویندخواسته ی ماازدولت اسلامی این استحرفمنطقی ودرستی است، ماهم می گوییم حرف شمادرست هست وازدولت محترم می خواهیم که به مردم توجه داشته باشندوحمایت کنند،امانکته ای که وجوددارداین است که دشمنان ازبرون دنبال فتنه اند،این نکته خیلی مهم است.بحث گرانی رامطرح می کنندوتلاش می کنندتجمعاتی راایجادوراه اندازی کنند.
وی بیان داشت : بنده می خواهم به ملت ایران وبه طورعام به مردم ولایت مداراستان کهگیلویه وبویراحمدومردم ولایت مداروغیوروفهیم شهرستان گچساران به طورخاص عرض کنم که اتفاقا این تجمعات خوب است،باید همه ی مردم وهمه ی ملت بیرون بیایندوبگوینداین گرانی هالازم هست وبایدباشد،این صحبت دلیل دارد.
مابایدبگیم این گرانی هایی که قراره صورت بگیردبایدان چیزی که باید،بشود.چرا؟چندنکته رامثال می زنم
مثلافرض کنیدبرای یک عددبلیط هواپیمای ایران به تایلنددولت باید۵ میلیون یارانه بدهد،برای افراداندکی که برای برای تجارت وخوش گذرانی به این چنین کشورهایی می روند..
ملت بایدبگوینداین مثلا ۵ میلیون تومان بلیط متعلق به کل ملت هست وبایدبه دست  همه ی ملت برسد.پس بایدازهدررفت سرمایه ی مملکت جلوگیری شودیعنی ملت باید بگویند ازهدررفت سرمایه مملکت جلوگیری شودنه اینکه بخش عمده ای ازسرمایه ی مملکت درجیب تعدادبسیاربسیارافرادنادرواندکی برسد.
وی افزود :ازآن طرف ملت گرسنه باشند،عقل ایجاب می کند که ملت بیرون بیایند وخواستار گرانی شوند،بگویتدآقایی که می خواهد به تایلند،آنتالیاوغیره می خواهدبرودبلیط ۵۰ میلیونی بگیردبه ماربطی ندارد.
آن شخص،هزینه اش رادولت ازپول ملت ،ازپول مردم،ازپول فقراءومستمندان ویتیمان بدهدتاآن هابروندوخوشگذرانی کنندپس بایداین گرانی ایجادشود.دربعضی ازمواردیارانه سهمیه زیادی از۱۵ میلیون درجیب یک نفرمی رود،دولت می خواهدآن رااصلاح کند،بایداصلاح شود.
حجازی بیان داشت : آقای رئیسی رئیس جمهورمحترم اصلی ترین وعده ای که ایشان دادند اصلاح وتوزیع عادلانه ی سرمایه وپرداخت آن به عموم مردم بود.دولت قرارهست این کارراانجام دهد،به تعبیری جراحی اقتصادی انجام دهد.مثلا فرض کنید مرغ۲۰۰ هزارتومان شود..بشود،عیب ندارد،دولت می خواهدبه هریک نفرکالابرگ ماهی ۲ کیلومرغ رابدهد‌،مثلا یک خانواده ۵ نفره هستند_۵ تا۲کیلومی شود۱۰ کیلو.
۱۰ کیلومرغ کیلویی ۳۰ هزارتومان _بیشتریاکمتر_یارانه ی اضافه ی آن رادولت بدهد امااگرمی خواهد چندده هزارتُن مرغ به خارج ازکشورببردوبفروشدآیا این راهم بایددولت یارانه اش راپرداخت کند؟
همین یک مدت پیش چندکشتی حامل میلیون ها لیترگازوئیل قاچاق گرفتند،آردرادولت به نانوا۳۸۰۰ تومان می دهد،این آرد۳۸۰۰ تومانی لب مرزترکیه۶۰۰هزارتومان فروخته می شود.یارانه اش راآیابایدازجیب ملت بدهند؟دولت می گویدمن یارانه ی عموم ملت رامی دهم،یارانه ی یک فردی راکه باآمریکا درارتباط هست رانمی دهم..دربعضی ازمواردپول ملت ایران درجیب آمریکامی رود،دولت این کاررانمی خواهدانجام دهد،حالابه نظرشمااین کار،کارمنطقی هست یانه؟..سرمایه مملکت متعلق به کل کشوراست،بایدعادلانه بین همه توضیح شودوهیچ مشکلی درکالاها به ویژه درکالاهای اساسی ایجادنمی شود.اینکه برخی بی تقواهستندوروغن،آرد،برنج احتکارمی کنندبدبخت هستندوصدهزاربارتشکرازنیروی امنیتی می کنیم که هم دراستان وهم در جاهای دیگر،انبارها راکشف کردندودربعضی جاها چندین هزارتُن آرد،برنج،روغن و…پیداکردند،خب معلوم هستاین بابرون کشوردرارتباط هست.دولت می گویدیارانه به آمریکا،ترکیه،تایلندو…نمی دهم،می خواهم یارانه رابه ملت ایران بدهم،آیا ازاین دولت،ازاین طرح ،ملت نبایدحمایت کند؟دشمن داردبه نوعی فتنه انگیزی می کند،داردحماقت ،بی نظمی،بی تدبیری می کشاند.
مملکت مابحمدالله مملکت سرمایه داری هست،فقیرنیست امامعنانداردماسرمایه هامان رابه دیگرکشورهابدهیم.
یا تعداداندکی چندین هزارمیلیارد سرمایه داشته باشندامابعضی ازمردم  نان نداشته باشند.دولت می خواهدعدالت راایجادکند،نظام اسلامی می خواهد عدالت راایجادکندبنابراین انتظاراین است ملت قبل ازاینکه دشمن وبعضی ازافرادسودجووجیره خوار وافراد نفوذی بیاید به نوعی تظاهرات وازاین قبیل کارها راه بیندازد ملت باید بیرون بیایندوبخواهندکه بشود..
ملت ایران بدهکارکسی نیست،بدهکار هیچ کشورودولتی نیستیم وهمه ی مومنین تلاش کنیم روشنگری شود،مسائل رابه مردم،به نسل جوانمان بگویندوبه نظرم شعارمردم باید این باشد که ابراهیم بت شکن ،بت فسادرابشکن،اینجوری باید شعارداد..
این ها می خواهندفساد،اختلاس باشد مااجازه نباید بدهیم ومومنین وبه خصوص نسل جوان پای کاربیایندواجازه ندهند.عزیزان محترم نیروی امنیتی هم باتدبیر،بامنطق،نرم صحبت کنند

 

  • منبع خبر : بلبل دنا