ریحان بهادر : گازرسانی به زیلایی بویراحمد به طول ۳۰ کیلومتر در حال انجام است/بهرمندی ۱۲ هزار نفر از نعمت گاز +جزئیات
ریحان بهادر : گازرسانی به زیلایی بویراحمد به طول ۳۰ کیلومتر در حال انجام است/بهرمندی ۱۲ هزار نفر از نعمت گاز +جزئیات

بلبل دنا ؛ مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمدگفت: گازرسانی به منطقه زیلایی در ۲ بخش انجام می‌شود؛ یک بخش مربوط به روستاهای موشمی، برد پهن و سادات چاهن و حوزه دیگر نیز در مور زرد زیلایی است. ریحان بهادر افزود: در طرح گازرسانی به زیلایی ۲۸ روستای بالای ۲۰ خانوار و ۴۱ روستا از […]

بلبل دنا ؛ مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمدگفت: گازرسانی به منطقه زیلایی در ۲ بخش انجام می‌شود؛ یک بخش مربوط به روستاهای موشمی، برد پهن و سادات چاهن و حوزه دیگر نیز در مور زرد زیلایی است.

ریحان بهادر افزود: در طرح گازرسانی به زیلایی ۲۸ روستای بالای ۲۰ خانوار و ۴۱ روستا از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

وی تصریح کرد: هم اینک انجام پروژه در ۲ فاز در استان کهگیلویه و بویراحمد در منطقه زیلایی و یک فاز هم در منطقه چهارمحال و بختیاری با جدیت در حال فعالیت است.

وی بیان کرد: عملیات گازرسانی به طول ۳۰ کیلومتر از مسیر چهارمحال و بختیاری به سمت منطقه زیلایی بویراحمد در حال انجام است.

دهستان زیلایی از توابع شهرستان بویراحمد با هشت روستا و جمعیتی افزون بر ۱۲ هزار نفر در ۱۲۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد

گازرسانی به منطقه زیلایی خدمت ماندگار دولت سیزدهم

فرماندار مارگون تاکید کرد که طرح بزرگ گازرسانی به منطقه زیلایی به عنوان یکی از اثربخش ترین اقدام های دولت برای رفاه اهالی ۵۵ روستای این شهرستان است. این طرح بیش از۵۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مختار اندرخور افزود:مرحله نخست طرح گازرسانی به منطقه زیلایی امسال بهره برداری می شود و پروژه مذکور قرار است به طور کامل نیمه اول سال آینده بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به منطقه سردسیری زیلایی یکی از خدمات ماندگار دولت سیزدهم در این شهرستان است تصریح کرد:با بهره برداری از طرح گازرسانی به منطقه زیلایی ۵۵ روستای سخت گذر و محروم این شهرستان با جمعیت بیش از چهارهزار و ۵۰۰ نفر به شبکه گاز کشور متصل می شوند.

اندرخور خاطرنشان کرد:طرح گازرسانی به زیلایی به طول ۲۲۴ کیلومتر هم اکنون با سرعت مطلوبی در حال اجراست.

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی طرح گاز رسانی به هفت روستای منطقه دلی رج از توابع بخش مرکزی مارگون خبر داد و ابراز کرد: با تکمیل این طرح یکهزار نفر از جمعیت مناطق روستایی مذکور از نعمت گاز خانگی بهره مند خواهند شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نیمی از جمعیت شهرستان مارگون از نعمت گاز بهره مند هستند.

گازرسانی به مناطق روستایی با توجه به پیشگیری از استفاده اهالی روستاها از چوب درختان برای گرم کردن خانه های خود گامی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود.

جنگل های کهگیلویه و بویراحمد که جزئی از منطقه زاگرس محسوب می شود، ۸۰۰ هزار هکتار مساحت دارد و بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.

جنگل های کهگیلویه و بویراحمد که جزئی از منطقه زاگرس محسوب می شود، ۸۰۰ هزار هکتار مساحت دارد و بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.

عملیات گازرسانی دراستان کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۶۱ آغاز و در سال ۱۳۶۳ بهره برداری از شبکه مذکور تحت مدیریت استانهای همجوار در بخش کوچکی از جغرافیای استان شروع شد.

در سال ۱۳۷۷ با توجه به نیاز روزافزون جامعه به گازطبیعی ، شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد تاسیس و از سال ۱۳۷۹ فعالیت مستقل خود را در جهت ارائه خدمات مطلوب گازرسانی آغاز نمود .

هم اینک در ۹ شهرستان خدمات گازرسانی ادامه دارد و پنج هزار و ۶۰۸ کیلومتر طول شبکه توزیع شرکت گاز است و از جمعیت ۸۰۰ هزار نفری استان ۲۲۷ هزار خانوار از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

۲۲۴ هزار مشترک در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، که ۹۶ درصد از این مشترکین خانگی است.

عملیات گازرسانی در این استان با توجه به صعب العبوری و پراکنده بودن روستاها در مناطق سردسیر و گرمسیر استان سخت و هزینه بر است.

  • نویسنده : برزین آراسته