هنر یک جامعه بصیر این است که امیرالمؤمنین ها را از معاویه ها تشخیص دهد روحانی بدل هم داریم که خیلی از مشکلات مردم از همین بدل ها است + جزئیات و تصاویر
هنر یک جامعه بصیر این است که امیرالمؤمنین ها را از معاویه ها تشخیص دهد روحانی بدل هم داریم که خیلی از مشکلات مردم از همین بدل ها است + جزئیات و تصاویر
حجت الاسلام محمد یوسف افروغی امام جمعه شهرستان بهمئی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان بهمئی گفت: در جنگ های رسانه ای یکی از پر قدرت ترین رسانه های ایران طلبه ها و شخصیت هایی بودند که به ایران مهاجرت کردند و پرورش یافتند و به کشور های خودشان برگشتند.

به گزارش پایگاه خبری بلبل دنا: ( سامان خوبی زاده  ) نماز جمعه این هفته شهر لیکک به امامت حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی اقامه شد.

 

 

امام جمعه شهرستان بهمئی در شروع خطبه اول نماز جمعه این هفته همه را به رعایت تقوی الهی توصیه و سفارش نموده و افزود: بنا به دستور قرآن از صفات مومنین این است که امر به معروف و نهی از منکر را از مهم ترین واجبات می دانند قرآن کتاب تذکر است.

 

 

حجت الاسلام محمد یوسف افروغی افزود: فطرت همه ی انسان ها خداجو است حرمت ماه مبارک رمضان را نگه داریم خود روزه نگرفتن یک مسئله است ، اینکه تظاهر به روزه خواری شود یک مسئله دیگر است.

 

 

وی با اشاره به دو تا مناسبت داریم تصریح کرد: ۱) وفات حضرت خدیجه(س) ۲)شهادت خانم بیت الهدی صدر خواهر موسی صدر(سال ۵۹ در زمان صدام ملعون)

 

 

حجت الاسلام افروغی بیان کرد: زمانی که محمد باقر صدر در دفاع از انقلاب اسلامی ایران و امام راحل سخنرانی کردند و رژیم صدام دستگیرشان کردند خانم بیت الهدی صدر شروع به سخنرانی در صحن امیرالمومنین(ع) کردند که باعث تظاهرات مردم در دفاع از محمد باقر صدر شد در عراق و بعضی از شهرهای ایران شد.

 

 

وی ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) : من عاشق حضرت خدیجه هستم و آنقدر دوستش دارم که از خداوند طلب میکنم در عالم قیامت همراه با حضرت خدیجه(س) باشم.

 

 

خطیب نماز جمعه شهرستان بهمئی ادامه داد” اگر جامعه یک جامعه ایمانی باشد قطعا اکثر مردم باید این دعا را کنند مشخصات حضرت خدیجه(س): ۱)علارغم اینکه خانم بسیار سرمایه داری بودند و افراد متعددی به عنوان تاجران در تشکیلات ایشان به تجارت می پرداختند از جمله خود پیامبر (ص) ،تقوای فوقالعاده ای داشتند حضرت خدیجه(س) ۴۰ سالش نبود و قبل از پیامبر(ص) با هیچ مردی ازدواج نکرده بودند حدود ۵ فرزند به دنیا آورد که همه در کودکی فوت شدند فقط حضرت زهرا(س) زنده ماندند.

 

 

امام جمعه شهرستان بهمئی خاطر نشان کرد: چرا در مورد حضرت خدیجه(س ) یک سری تاریخ غلط وجود دارد ؟ حدود سه قرن تاریخ به دست شیعیان ناب پیامبر(ص ) نبود و پیامبر(ص) زنان دیگه ای هم داشتند که ادعای ام المومنین داشتند که باعث شد این تاریخ مقداری دچار تحریف شدحضرت خدیجه(س) حدودا ۲۵ سال سن داشتند حضرت خدیجه(س) تمام سرمایه خود را در اختیار پیامبر(ص) قرار دادند.

 

 

حجت الاسلام افروغی اظهار کرد: اگر زندگی به خاطر خدا باشد خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد حضرت خدیجه(س) همیشه فدایی راه پیامبر(ص) بودند معنایش این نیست که دختران ما الان فدایی شوهرانشان باشند اما از وظایف زنانگی خودشان خارج نشوند.بهترین شخصیت زن در همان محیطی که به وظایف زنانگی خود عمل میکند است.

 

 

وی در پایان خطبه های اول نماز جمعه این هفته افزود؛ دختران ورزشکار ما دختران دانشجو و دانش آموز ما می توانند با عزت و پوشش فاطمی در جامعه فعالیت داشته باشند آنچه چیزی که مهم است این است که ارزان خود را به دیگران عرضه نکنید.

 

 

حجت الاسلام محمد یوسف افروغی امام جمعه شهرستان بهمئی در شروع خطبه های دوم نماز جمعه شهر لیکک گفت: مجددا خودم و همه ی شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی توصیه و سفارش میکنم‌.

 

 

وی فرمودند : در ماه رمضان شیاطین در حول زنجیر اسیر هستند و دسته دسته انسان ها از آتش جهنم رهایی پیدا میکنند.

 

 

امام جمعه شهرستان بهمئی اضافه کرد: شب قدر در آن واقع شده است که سرنوشت یک ساله انسان مشخص میشود.نزول قرآن در آن اتفاق افتاده است.

 

 

حجت الاسلام افروغی بیان داشت: شهادت دو روحانی جهادگر که کار آنها، شغل آنها خدمت به مردم بود در حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان را به مقام معظم رهبری و همه ی مردم دوستان هم تبریک و هم تسلیت عرض میکنم.

 

 

وی گفت : از زوایای مختلف شهادت این دو بزرگ مرد قابل دیدن و قابل درس گرفتن است روحانیت مظلوم همیشه تاریخ است جنس پلاستیک نیاز به بدل ندارد اما طلا و فلز گران بها نیازمند بدل است.

 

 

خطیب نماز جمعه شهرستان بهمئی اظهار کرد” بدل امیرالمومنین(ع)، معاویه بود امیرالمومنین(ع) روزه میگرفتند ،معاویه روزه میگرفت نماز برگزار میکردند معاویه نیز نماز برگزار میکرد.

 

 

حجت الاسلام افروغی در ادامه افزود: اما هنر یک جامعه بصیر این است که امیرالمؤمنین ها را از معاویه ها تشخیص دهد معاویه ها در داخل و خارج کشور فراوان است به همین دلیل روحانی اصیل و با ایمان مظلوم هستند.

 

 

وی بیان کرد: اسلام شیعه انگلیسی با عمامه معاویه دارند تلاش میکنند اختلاف بین شیعه و سنی را زیاد کنند روحانی بدل هم داریم که خیلی از مشکلات مردم از همین بدل ها است در ریختن خون این دو روحانی جهادگر در حرم مطهر رضوی آن چیز مهمی که باید به جامعه و نسل جدیدمان پیام بدهیم این است که در جریانات مختلف اصل را از بدل تشخیص دهیم.

 

 

حجت الاسلام افروغی اشاره داشت: در ۸ سال دفاع مقدس حدوداً ۱۱ برابر بقیه صنوف نسبت به جمعیت شان روحانیت با حوزه علمیه شهید دادند ، به فرموده حضرت آیت الله سیستانی : برادران اهل سنت جان ما هستند مخصوصا کشور دوست و فداکار افغانستان با همه ی مشکلاتی که در آن وجود دارد سوره مبارکه التوبة آیه ۲۰ الَّذينَ آمَنوا وَهاجَروا وَجاهَدوا في سَبيلِ اللَّهِ بِأَموالِهِم وَأَنفُسِهِم أَعظَمُ دَرَجَةً عِندَ اللَّهِ ۚ وَأُولٰئِكَ هُمُ الفائِزونَ﴿۲۰﴾ آنها که ایمان آوردند، و هجرت کردند، و با اموال و جانهایشان در راه خدا جهاد نمودند، مقامشان نزد خدا برتر است؛ و آنها پیروز و رستگارند!

 

 

امام جمعه شهرستان بهمئی اضافه کرد: وجود افغانستانی ها در کشور ما یک ظرفیت است اگر ما در جایی مدیریت نمیکنیم واز این ظرفیت استفاده نمیکنیم این مشکل ما است در جنگ های رسانه ای یکی از پر قدرت ترین رسانه های ایران طلبه ها و شخصیت هایی بودند که به ایران مهاجرت کردند و پرورش یافتند و به کشور های خودشان برگشتند.

 

 

وی ادامه داد: فرانسه بخاطر نیروهای طلبه فرانسه از ایران وحشت دارد این از برکات حوزه علمیه است از پایان قاجار تا کنون روشن تر از قیام ۱۳۴۲ و تبع آن پیروزی انقلاب اسلامی نیست.

 

 

حجت الاسلام افروغی افزود: امام خمینی(ره ) مسیر تاریخ را برگرداند ،مسیر جهان را برگرداند به برکت قیام حضرت امام خمینی(ره) و حوزه های علمیه و تلاش روحانیون مجاهد میلیون انسان در جهان به سعادت رسیدند.

 

 

وی خاطر نشان کرد: ان شا الله اگر بدل روحانیت اصیل ساخته شد( که ساخته هم شد فراوان) برای خون خواهی شهدای ماه رمضان(شهید اصلانی و شهید دارایی) وظیفه ما این است که روحانیت اصیل را از روحانیت بدل تشخیص دهیم شهید صیاد شیرازی شاگرد مرحوم آقای بهادری بودند.

 

 

خطیب نماز جمعه شهرستان بهمئی اشاره کرد: شهید چمران در آمریکا با بهترین امکانات که خیلی از جوانان آرزوی آن را دارند ، فرمود وقتی به ایران برگشت بعد از ۲۱ به خدا قسم لحظه ای خدا را فراموش نکردم چون شاگرد آیت الله فراهانی بودند شهید چمران در آمریکا با بهترین امکانات که خیلی از جوانان آرزوی آن را دارند ، وقتی بعد از ۲۱ سال به ایران برگشت فرمود به خدا قسم لحظه ای خدا را فراموش نکردم، چون شاگرد آیت الله فراهانی بودند بدل روحانیت اصیل را بشناسید بدل مقام معظم رهبری را بشناسید و از آنها جدا نشوید.

 

 

حجت الاسلام افروغی تصریح کرد: صحبت رهبری در میان قاریان قرآن : ۱) جلسات قرآن مسجد محور باشد  ۲) جلسات مسجدی قرآن باهم مرتبط باشند و تجربیات خود را با هم به اشتراک بگذارند.

 

 

وی با اشاره به مسجد داران شهرستان بهمئی گفت: درود بر مسجد داران شهرستان بهمئی که در اکثر مساجد محافل قرآنی برپا هست و در برخی از این محافل نکات تفسیری هم گفته میشود‌

 

 

حجت الاسلام افروغی خاطر نشان کرد: فصل کشت و کاشت محصولات پرمصرف آب در تابستان را داریم : فقط جهت اطلاع ۹۰ درصد آب کشور ما در کشاورزی استفاده میشود ،۶۷ درصد از آب کشاورزی به خاطر نبود زیر ساخت های دانش بنیان به هدر می رود.

 

 

وی با اشاره بحث دانش بنیان گفت: که در تولید و اشتغال مقام معظم رهبری فرمودند بسیار مهم است اگر ما به سمت دانش بنیان و تغییر الگوی کشت و کاهش مصرف قدم بر نداریم و از هدر رفتن آب جلوگیری نکنیم خیلی تحولات عمیقی در حوزه اشتغال بوجود نمی آید.

 

 

امام جمعه شهرستان بهمئی بیان کرد: مدیر کل آب استاد قول دادند در ۱۶ ماه آینده(نیمه دوم ۱۴۰۲) این پروژه ان شا الله به ثمر خواهد رسید(پروژه سد کوثر.)

 

 

حجت الاسلام افروغی اظهار داشت: پاکستان و تحولات پیش رو را داریم : حدود ۸۰_۹۰ سال است که وضعیت پاکستان را انگلیسی ها طراحی میکنند و قدرت در دست ارتش و نیروهای امنیتی که زیر نظر ارتش هستند است و هر بار به بهانه ای کودتا میکنند عمران خان فعلا در مقابل آمریکایی ها ایستاده است.

 

 

خطیب نماز جمعه شهرستان بهمئی با اشاره به چند نکته در مورد شهرستان بهمئی گفت: مسئولان بدانند که مردم به شدت از وضعیت بازار نارضایتی دارند ،هر روز هم در رسانه ها می بینیم که بازدید از بازار دارند ، این بازدید ها فایده ای ندارد تشکر میکنیم از دلسوزی مسئولین و تلاش هایشان ،اما فاکتور سازی به راحتی دارد صورت میگیرد.

 

 

وی خاطر نشان کرد: اگر جنس یک جنس است که تفاوت قیمت نباید داشته باشد مسئولین تدبیر به خرج دهند و وضعیت بازار را کنترل کنند.

 

 

حجت الاسلام افروغی به نکته بعدی اشاره کرد : بحث گران شدن ماشین است.

 

 

وی گفت: وزیر محترم قبل از عید گفته بود در سال جدید قیمت خودرو ۱۵ درصد کاهش می باید اما الان نزدیک ۱۷_۱۸ درصد افزایش قیمت داشته است.

 

 

حجت الاسلام افروغی خاطر نشان کرد: مردم به تغییرات رای دادند اگر قرار است روند قبلی ادامه داشته باشد که فایده ای ندارد.

 

 

امام جمعه شهرستان بهمئی در پایان خطبه های نماز جمعه شهرستان بهمئی بیان کرد: از مسئولان استانی خواهش میکنم به داد گرمای مدارس برسند ،امکانات اولیه در اختیار دانش آموزان نیست نمیتوانند درس یاد بگیرند.

 

خبرنگار و نویسنده خبر: سامان خوبی زاده 

  • نویسنده : سامان خوبی زاده