هیچ فردی اجازه اسلحه و قمه کشی در کهگیلویه و بویراحمد ندارد/تبعید بیش از ۲۰ عامل نزاع + جزئیات
هیچ فردی اجازه اسلحه و قمه کشی در کهگیلویه و بویراحمد ندارد/تبعید بیش از ۲۰ عامل نزاع + جزئیات
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خط قرمز دستگاه قضایی این استان اسلحه کشی، قمه کشی و برهم زدن نظم عمومی است

به گزارش گزارش خبری بلبل دنا: رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خط قرمز دستگاه قضایی این استان اسلحه کشی، قمه کشی و برهم زدن نظم عمومی است.

«حسن نگین تاجی» در گفت و گو با خبرنگار بلبل دنا افزود: یکی از سیاست‌های اصلی دستگاه قضایی استان برخورد با جرایم خشن و سرقت‌ و فسادهای اقتصادی است. ایشان در خصوص ماهیت برخی جرائم خشن و سرقت های استان افزود: بر خلاف بسیاری از استان های همجوار، اکثریت این جرائم در مقیاس جزئی و فارغ از هرگونه حاشیه امنیتی می باشند. کما اینکه طی دو سال اخیر حتی یک مورد سرقت مسلحانه در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد نداشته ایم.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای برخورد جدی و قاطع با نزاع‌های دسته جمعی و استفاده از سلاح و قمه دستورالعمل های ۲۰ و ۳۰ بندی به دادستان های استان اعلام کردیم و قاطعانه ترین برخوردها با استفاده از ظرفیت قانون در همان مراحل تحقیقات مقدماتی انجام و پرونده با صدور کیفرخواست مستند و مستدل به محاکم کیفری ارسال و احکام صادره که حکایت از حبس‌های ‌ها نیز در این رابطه صادر شده اند.

دستگیری عاملان تیراندازی در عروسی و عزا پس از مراسم

نگین تاجی تصریح کرد: هر کس در عروسی و عزا اقدام به تیراندازی کند و سلاح در دست بگیرد، نیروی انتظامی مستد مستندسازی کند و پس از مراسم با حکم قضایی دستگیر می شوند.

وی با اشاره به یک فقره قتل در شهر دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه طی روزهای اخیر ادامه داد: برای اولین بار در مراسم تشییع جنازه مربوط به این قتل با اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی و پلیس تیراندازی نشد، پس ما به صورت دقیق و کارشناسی در حال تلاش هستیم که استفاده از سلاح در استان به نحو ملموس کاسته خواهد شود.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخی اظهار نظرهای غیرکارشناسی و بعضا غیرمنصفانه که برخورد با عاملان نزاع و درگیری ها در استان کهگیلویه و بویراحمد را اندک یا ضعیف می دانند، تاکید کرد: دقیقا برخلاف این اظهارنظرها، از سوی مرکز قوه قضائیه طی مکاتباتی مبنی بر اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد بیشترین زندانی و بازداشت موقت‌ها را دارد، تذکراتی جهت کاهش این حجم از بازداشتی ها اعلام شده اما مجموعه ما ضمن ارائه پاسخ اقناع کننده به مرکز، اعلام می نماییم که محال است اجازه بدهیم متهمین جرائم خشن که با گستاخی دست به سلاح گرم و یا چاقو و قمه ببرد و با قرار تامین کیفری بازداشت موقت، روانه زندان نشود.

نگین تاجی عنوان کرد: آنچه در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد طی روزهای اخیر در فضای مجازی مطرح شده چندین مورد از جمله پمپ بنزین میدان جهاد، خیابان شصت متری و . . . بوده‌ است که دو نکته قابل توجه دارد اولا: این اتفاقات تنها در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ نمی دهند بلکه در سایر نقاط حتی بدتر از این موارد اتفاق می‌افتد اما در این استان ما خودمان به خصوص در فضای مجازی با آنها دامن می‌زنیم. ثانیا اقدامات دستگاه قضایی که با همکاری پلیس چنین متهمینی سریعا شناسایی و دستگیر و پرونده آنان با دقت و قاطعیت رسیدگی می شود و در بیشتر این موارد حکم تبعید، شلاق و حبس های طولانی مدت قاطعانه صادر شده است، بنابراین ابتدا باید حکم حبس اجرا و گذرانده شود و با جدیت حکم تبعید تمامی این محکومان اجرا می شود.

وی اظهار کرد: اجرای حکم اعدام محکوم پرونده تحاوز به عنف در ملاعام صادر کردیم اما با محدودیت‌هایی مواجه بودیم فرد محکوم پس از قطعیت حکم در دیوان عالی کشور چند روز اخیر در زندان مرکزی یاسوج اجرا شود و شخصا به عنوان رئیس دستگاه قضایی استان در حال رایزنی با مرکز کشور هستیم تا برخی احکام در زمینه نزاع و درگیری های خشن و جرائم منافی عفت را در ملأ عام اجرا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی افراد علت وقوع این جرائم خشن را به اشتباه یا در اثر شایعات موضوعات خلاف واقعی اعلام می نمایند، در ادامه بیان کرد: با بررسی صورت گرفته علت واقعی و هدف اصلی قریب به ٩٥ درصد درگیری و نزاع بحث امنیتی نیست بلکه مواردی همچون اختلافات قبلی از جمله ملکی، مالی و ناموسی بوده اند و بعضا با برنامه ریزی قبلی انجام می شود.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: دستگاه قضایی شعب ویژه در دادسراها و محاکم کیفری و نیز در دادگاه‌های تجدید نظر تشکیل شده که با مواردی همچون نزاع دسته جمعی و تظاهر و قدرت نمایی با سلاح گرم و سرد به صورت ویژه، به موقع و قاطعانه برخورد کند و پس از صدور حکم قطعی مرخصی و تسهیلاتی که به برخی زندانیان ارائه می شود برای کسانی که امنیت مردم را  مخدوش می کنند، داده نمی شود و لغو کرده ایم.

صدور بیش از ۲۰ مورد حکم تبعید برای عاملان نزاع و درگیری

نگین تاجی افزود: طی نشستی با قضات استان تاکید مجدد شد که در برخورد با جرائم خشن با استفاده از ظرفیت قانونی در صدور قرار تامین کیفری و صدور احکام قاطعیت و برخورد شدیدتری بکار گرفته شود، سختگیری‌ها را شدت دهند و مجازات های تکمیلی را افزایش دهند که در طی همین مدت اندک بیش از ۲۰ مورد حکم تبعید برای عاملان نزاع و درگیری در استان صادر شده و همچنین یک تا ۱۰ سال نیز حبس صادر که پس از اتمام حبس، حکم تبعید اجرا می شود.

هیچ فردی اجازه اسلحه و قمه کشی در کهگیلویه و بویراحمد ندارد/تبعید بیش از ۲۰ عامل نزاع

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی در راستای وظیفه ذاتی و رسالت پیشگیری از وقوع جرم و برخورد با جرائم خشن اقدامات خوبی انجام داده است اما به جهات مختلف و حفظ امنیت روانی جامعه استان بسیاری از این موارد اطلاع رسانی عمومی نشده است.

رسیدگی به پرونده برهم زنندگان نظم عمومی در کمترین زمان

نگین تاجی تصریح کرد: دادستان‌های شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد میدانی پای کار هستند و خط قرمز دستگاه قضایی این استان برهم زدن نظم عمومی و امنیت روانی جامعه است که در این زمینه شدیدترین مجازات اعمال می شود، هیچ گونه اغماضی با عاملان آنها نمی شود و سعی کردیم رسیدگی به این پرونده ها نیز در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

نگین تاجی ادامه داد: در زمینه مسایل فرهنگی و بیکاری جوانان استان باید کار اساسی صورت گیرد و نباید انتظار داشته باشیم که همه مشکلات را پلیس و دستگاه قضایی حل کند. ضمن اینکه جدیت و قاطعیت دستگاه قضایی در برابر برخی ناهنجاری ها بسیار موثر بوده و تاکنون ٨ مرحله از طرح ارتقای امنیت اجتماعی اجرا شده که چند صد دستگاه خودروی متخلف نیز توفیف و به پارکینگ منتقل شدند که تنها بخش اندکی از آثار مطلوب این اقدامات است.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به پدیده مهاجرت و حاشیه نشینی درسطح استان تصریح کرد: این دو پدیده باعث آسیب های اجتماعی می شوند و در واقع علت وقوع خیلی از جرائم در استان به علت فقر، بیکاری و مسائل فرهنگی است.

لزوم انجام اقدامات جدی و سریع برای سیستم مانیتورینگ و پایش تصویری

نگین تاجی با بیان اینکه چرا در استان کهگیلویه و بویراحمد خودکشی می شود؟ ادامه داد: رسانه ها با توجه به تاثیر گذاری که در جامعه دارند در خصوص علل آسیب‌های اجتماعی از جمله خشونت و خودکشی به صورت کارشناسی، تخصصی و علمی بپردازند و اینکه چرا باید خودکشی داشته باشیم در حالی که خودکشی حرام است.

وی با تاکید بر لزوم سیستم مانیتورینگ و پایش تصویری در سطح استان به خصوص در شهرهای بزرگ گفت: باید در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شود و دستگاه های متولی در این خصوص اقدامات جدی و سریع انجام دهند.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان ضمن تشکر از تلاش شبانه‌روزی نیروهای پرتلاش پلیس و سایر نهادهای نظامی و امنیتی در سطح استان جهت برخورد با جرائم و متخلفات، همچنین از تلاش شبانه روزی کلیه همکاران قضایی و اداری سخت کوش دستگاه قضایی استان که خالصانه و جهادی در عرصه خدمت رسانی به مردم فعالیت می کنند تقدیر و تشکر ویژه کرد.

انتهای پیام