پایگاه خبری بلبل دنا | اقدام غیر قانونی سدمعبر دربنسجان یاسوج به دست مجری قانون درشهرداری

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۵ | کد خبر : 43305 |
 •   

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا، ازآنجا که شهر یاسوج به دلیل مهاجرت زیاد وخوش آب وهوا بودن وهمچنین اینکه مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد می باشدشاهد روز افزون جمعیت وتمرکز جمعیت درپایتخت طبیعت ایران هستیم .همین مساله وبرخی ازمشکلات متعدد فرهنگی ،اجتماعی وبعضا اقتصادی باعث شده تا کار مدیریت برای مسئولان استانی وشهرستانی درشهریاسوج ...

  بلبل دنا؛


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا، ازآنجا که شهر یاسوج به دلیل مهاجرت زیاد وخوش آب وهوا بودن وهمچنین اینکه مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد می باشدشاهد روز افزون جمعیت وتمرکز جمعیت درپایتخت طبیعت ایران هستیم .همین مساله وبرخی ازمشکلات متعدد فرهنگی ،اجتماعی وبعضا اقتصادی باعث شده تا کار مدیریت برای مسئولان استانی وشهرستانی درشهریاسوج دشوارتر وسنگین ترشود.

  اگر ناهماهنگی وعدم همراهی مردم براین مساله افزوده شود خودبه خود میبایست شاهد فاجعه درمیزان کیفیت زندگی شهری وخدمات شهری درشهر یاسوج که نام پایتخت طبیعت رایدک می کشد باشیم
  یکی ازاین مشکلات که مشکلات زیادی را برای شهروندان این شهر به همراه دارد مساله سد معبر می باشد اما اگر این مساله به دست خود مجری قانون درشهرداری اتفاق بیفتددرگیری و توجه مردم رابه این ناهنجاری ها دوچندان می کند و بر دشواری مساله می افزاید
  دیروز جمعه شاهد قانون گریزی وقانون شکنی گسترده ای دربنسجان شهر یاسوج که جمعه بازار درآن واقع شده بوده ایم اما یک مورد آن توجه ما رانسبت به اهمیت موضوع بیشتر به خود جلب کرد
  یکی از پمپ های گاز دربنسجان که از یک طرف به جاده سی سخت واز طرف دیگر به جاده اصفهان متصل است مسیر عبور ومرور این پمپ دوطرفه ومنتهی به دوجاده اصلی اصفهان وسی سخت می باشدمسیر عبور ومرور مردم و معابر پیاده این دو جاده را در هردوقسمت اصلی هم جاده اصفهان وهم جاده سی سخت قبضه نموده ومعابر پیاده روی درهردو جاده را با گذاشتن میزنیمکت بزرگ وصندلی وهمچنین درقسمت دیگر آن عابر بانک و… بسته اند همچنین مسیر رابه وسیله زنجیر ووسایل فلزی محکم سد نموده اند به گونه ای که هیچ عبور ومروری دراین قسمت انجام نمی گیرد
  این موضوع شاید درخیلی ازجاهای دیگرمشاهده گردد اما اهمیت این موضوع دراین است که شنیدنی ها حاکی ازاین است این پمپ گازمتعلق به  یکی ازمسئولین شهرداری که خود میبایست مجری قانون سد معبر باشند می باشد .
  آیا این شخص حقوقی خارج از قانون ومردم به خود دیده که اینطور مسیر پیاده رو را که عرض ان چندین متر می باشد کاملا بسته وبه ملک شخصی خود ضمیمه نموده اند و یا اینکه چون خود از کارمندان ومسئولین شهرداری یاسوج هستند کسی با وی کاری ندارد
  به هرجهت ما از شهردار محترم این شهر که زحمات زیادی را به طور شبانه روزی متحمل می شوند می خواهیم که نسبت به این موضوع ورود نمایند تا شاهد تجمع وترافیک سنگین بالخصوص در روزهای جمعه دراین قسمت نباشیم
  اگربرخی قوانین سد معبر را ذکر کنیم تکلیف قانون شکنی وقانون گریزی رامشخص می کند که به سمع ونظر همه عزیزان می گذرد.

  تبصره یک بند دو ماده ۵۵ قانون شهرداریها: سدمعابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیرمجاز آنها و میدان و پارک ها و باغ های عمومی برای کسب یا سکنی و یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن به وسیه ماموران خود اقدام کند.

  تبصره شش ماده ۹۶ قانون شهرداریها: اراضی، کوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده روها، خیابان‌ها و به طور کلی معابر و بستر رودخانه، نهرها و مجاری فاضلاب شهرها، باغ های عمومی، گورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده شهر که مورد استفاده عمومی و درخت‌های معابر واقع در محدوده شهر که مورد استفاده عموم است، ملک محسوب و در مالکیت شهرداری است.

  ماده ۶۹۲ قانون مجازات اسلامی: از آنجایی که بنا بر فتاوای مراجع معظم تقلید تجاوز به پیاده روها و سد معبر شرعا جایز نیست و به جهت اینکه سدمعبر زشت ترین نوع تجاوز به حقوق و آزادی‌های مشروع دیگران است و وجود یک شهر سالم و سامان یافته تنها در گرو پرهیز جدی از تخلفات شهری و جلوگیری از نقض حقوق شهروندی است، لذا  شهروندان باید ماموران شهرداری را در رفع این عارضه ناپسند اجتماعی یاری کنند.

  ر : معبر به معنی محل عبور است و اصطلاحاً به محلی اطلاق می‌شود که از آن برای عبور و مرور استفاده می‌شود و در اثر تفکیک اراضی که در موضوع ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ‌ها آمده است، ایجاد می‌شود.  اما کارشناسان می ‌گویند که  سد معبر به هر عملی اطلاق می ‌شود که باعث انسداد معابر عمومی ‌شود. اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به ‌عنوان سد معبر، مطرح می ‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی نموده و آن را مسدود کند.

  انسداد معابر هم این‌گونه تعریف می‌ شود که عبور و مرور از آن‌ها به ‌طور دائم یا موقت غیرممکن یا دشوار شود.
  طبق ماده ۱۰۱ و تبصره ۶ قوانین شهرداری : معابر و شوارع عمومی‌ که در اثر  تفکیک اراضی احداث می ‌شود، متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان، وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد. در قانون شهرداری‌ موظف است از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی که حق طبیعی هر شهروندی می باشد جلوگیری نماید.

  در تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ ها نیز «اراضی کوچه‌ های عمومی‌ و میدان‌ها و پیاده ‌روها و خیابان ‌ها و به طورکلی معابر و مسیر رودخانه ‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و باغ‌ های عمومی‌ و گورستان‌ های عمومی‌ و درخت ‌های معابر عمومی ‌واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است، ملک عمومی ‌محسوب می‌ شود و در مالکیت شهرداری است.

  سد معبر، در منظر عمومی هم موجب آلودگی بصری و برهم خوردن آرامش شهر و شهروندان و مخدوش شدن مبلمان شهری می ‌شود.

  بر اساس تعاریف و تعیین وظایف و حدود قانونی، شهرداری ‌ها موظف‌ اند از معابر به عنوان یک ملک عمومی ‌حفاظت کنند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارند و از تجاوز اشخاص به آن‌ ها جلوگیری کنند.

  این در حالی است که استفاده از معابر عمومی، میدان ‌ها، پارک‌ ها و باغ ‌های عمومی ‌حق طبیعی هر شهروند به شمار می‌ رود و هیچ کس (حقوقی و حقیقی) نمی ‌تواند مانع این استفاده مشروع شود. حتی در اصل ۴۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ ایران هم تاکید شده است که « هیچ‌ کس نمی‌ تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی ‌قرار دهد».

  اصناف مختلف و افراد و گروه ‌ها اگر با قراردادن اجناس و کالاهای خود در معابر عمومی و محل‌ هایی تعریف شده به‌عنوان مایملک عموم مردم، مسیرهای تردد را مسدود کنند، هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی، متصرف و متجاوز به حقوق شهروندی محسوب می ‌شوند و با این قبیل افراد مطابق قانون برخورد خواهد شد.

  با اینکه مصداق ‌های سد معبر از جنبه ‌های مختلفی در شهر درخور بررسی است، اما بیشتر کارشناسان چند شکل عمده از این معضل شهری را به عنوان مصداق‌ های سد معبر در فضاهای شهری مشخص کرده اند.

  ۱- اشغال معابر از سوی دست ‌فروشان، ۲- نصب دکه ‌های غیرمجاز ۳- تخلیه نخاله ‌های ساختمانی و ریختن مصالح ساختمانی اعم از آجر، سیمان، شن، ماسه و … در معابر عمومی‌ البته این امر در صورتی سد معبر محسوب می ‌شود که اقدام افراد(حقیقی و حقوقی) بدون کسب مجوزهای لازم از شهرداری منجر به این کار شده باشد. ۴-  توقف خودرو در مکان‌ های غیرمجاز ۵- حضور وسایل نقلیه برای فروش کالادر معابر و اشغال پیاده ‌روها و میادین  ۵- تکدی گری ۶- و مهمتر از همه اشغال معابر از سوی صاحبان مغازه که گاهاٌ اقدام به اشغال خیابان هم می شود ۷- استفاده از سایبان هایی که چهره شهر را ناخوشایند کرده که می توانند در سایه این سایبان ها در فصل سرما و گرما از آن استفاده کنند . که از مصادیق آشکار سد معبر به شمار می ‌روند. این تخلفات می ‌تواند باعث سد معابر عمومی، اشغال پیاده روها و استفاده غیرمجاز در مسیرهای عمومی‌ شود. البته شهرداری موظف است از طریق رسانه ها و نصب بنرها و بروشور ها اقدام به فرهنگ سازی نماید و پس از آن دست به دامان مراحل قانونی شود .

  به دلیل ضعف فرهنگی و نا آشنایی با مصادیق فرهنگ شهروندی و شهر نشینی افرادی هستند که با استفاده نامتعارف از معابر عمومی، بخش قابل توجهی از حقوق شهروندان را تضییع می کنند. این درحالی است که روز به روز شاهد رشد شهرنشینی در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه هستیم و در کنار این رشد نا همگون،‌ سد معبر نیز یکی از هزاران معضلی است که در این شهرها یافت می شود.

  تبصره یک بند ۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری ‌ها اصلاحیه ۱۳۴۵،این قانون شهرداری‌ ها را مکلف کرده که راسا نسبت به آزادسازی معابر اقدام کنند و در تکمیل این تبصره، ماده ۴۷ آیین‌نامه شهرداری‌ها مصوب ۱۳۴۶، حفاظت از اموال عمومی و مهیا کردن این اموال برای استفاده عموم مردم و جلوگیری از تجاوز به آن یا تصرف در آن را برعهده شهرداری ‌ها گذاشتهاست.

  حریم تجاری مقابل برخی واحدهای صنفی فاقد کاربری تجاری است و براساس قانون نمی‌ توان از این حریم ‌ها به عنوان محل عرضه و فروش کالا یا ارائه خدمات استفاده کرد، بنابراین تبدیل آن به محل عرضه و فروش یا عرضه خدمات خلاف پروانه بوده و مشمول موارد قانونی است.

  جالب است بدانید که طبق قوانین شهرداری ‌ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده رو برای گذاشتن میز و صندلی و کالا استفاده کنند و همان‌طور که اشاره شد، پیاده‌ روها از معابر عمومی هستند و معابر عمومی ‌بر اساس قانون قابل واگذاری به اشخاص نیستند. حتی ادعای افراد مبنی بر گرفتن مجوز برای فعالیت در معابر عمومی، موضوعی کذب و غیرقانونی به شمار می ‌رود.

  با وجود اینکه سد معبر تخلفی است که در قانون پیش بینی شده و برای متخلفان آن مجازات سنگینی درنظر گرفته شده است، اما متاسفانه به دلیل اینکه گاهی عرف درمقابل قانون قرار می ‌گیرد، برخورد با این معضل شهری به حال خود باقی می ‌ماند.

   

   

  برزین آراسته /

  انتهای پیام/bolboledena

  نظرات

  امروز سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرهای بلبل دنا
 • اولین نامزد زن انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان های گچساران وباشت +جزئیات
 • بانویی که در وزارت نفت تاثیرگذار شد +تصاویر
 • همایش بزرگ پیاده روی باشعار ارتباطی در شهر یاسوج باپشتیبانی مخابرات استان
 • درخشنده پور آمد وقاعده بازی در مرکز استان را به هم ریخت/درخشنده سیاست مداری چغر وطراحی خوش فکر/درخشنده پتانسیل عبور از دوئل زارع وهدایت خواه را دارد/ژنرالی که خورشید هرگز در سرزمینش غروب نمی کند
 • بازار بی صاحب رهن ،قیمت واجاره مسکن در شهرهای یاسوج وگچساران/مسئولان استانی درخواب زمستانی /بلند شدن صدای مردم گچساران ویاسوج از بی تفاوتی مسئولان
 • واکنش جوان فعال اصولگرایی گچساران نسبت به سخنان تلویزیونی نماینده گچساران/بیکاری وفقر دیارم درد آور است
 • جوان گچسارانی درپاسخ به اظهارات بهنام عکاشه
 • جعفری حجت را تمام کرد / نامه علیمراد جعفری به بیعت اصل و پیشنهادات راهبردی برای یکپارچگی جریان مردمی+متن نامه
 • اکبر پایگذار : چهار روستای بخش پاتاوه فاقد اینترنت هستند/جوابیه اداره کل فناوری ارتباطات در این خصوص(این روستا ها اینترنت دارند) /باید با تماس با تفن ۱۵۶۵ تماس بگیرند و درخواست اینترنت پرسرعت دهند
 • عملکرد مثبت دیودیده /۶۵۳۳ بازرسی انجام شد/۴۰ بازرس وظیفه بازرسی وکنترل را بر عهده دارد
 • مدیر کل اوقاف و امور خیریه با صدور پیامی درگذشت واقف خیراندیش حلیمه عربی راتسلیت گفت +متن پیام
 • کنایه زراعت کیش به تاجگردون
 • نامه جمعی از خانواده های شهدای روستای دیل به فرماندار گچساران +متن نامه
 • امام جمعه موقت گچساران : آدم خجالت می کشد در یک کشوری با این همه شهید، آزاده وجانباز چرا عده ای باید نسبت به مساله حجاب وعفاف بی توجه باشد
 • مهدی روشنفکر طی پیامی انتصاب دکتر نیکبخت را به عنوان ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان تبریک گفت
 • چهره جدید نامزد انتخابات حوزه بویراحمد ودنا از لوداب قد علم کرد
 • مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی اهواز از کشف یک جسد در حاشیه رودخانه کارون خبر داد
 • جشن بزرگداشت زعامت رهبری با حضور گسترده مردم با سخنرانی هدایت خواه برگزار شد + مشروح خبر
 • استاندار کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد +رزومه
 • درخشنده پور : خود را برای یک رقابت سخت آماده کرده ام ؛ اندیشه وبرنامه های خودرا درمعرض رای مردم قرار خواهم داد/ناکارآمدی وعدم تخصص مهم ترین ضعف برنامه‌ریزی استان/شاخصه های توسعه ای شرم آور است/ افراداندیشه های خود را تبلیغ کنند واجاز دهند تامردم باآشنایی با تخصص وتجربیات فرد تصمیم بگیرند