پایگاه خبری بلبل دنا | گفتگوی داغ سیاسی با نستور درخشنده پور : علل اصلی عدم توسعه استان ، ناکارآمدی مدیریت استان است/ با توجه به نیاز مردم در انتخابات ورود کردم ؛ معتقد به حضور همه جناح ها وتفکرات در انتخابات هستم / لکه دار شدن عزت بویراحمد اتفاق افتاده ؛ میبایست هم افزایی در بین مدیریت استان صورت گیرد / خواستگاه رای بنده ایلی وطایفه ای نیست ؛ پرداختن به مسائل قومی وقبیله ای را مطابق با اصول توسعه نمی دانم

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۸ | ۱۷:۵۱ | کد خبر : 44635 |
 •   

  مهم ترین علل عدم توسعه استان را شما در چه مواردی می دانید و راهبرد پیشنهادی شما برای خروج از این وضعیت چیست؟ به هر حال استان ما سرشار از منابع طبیعی و زیستی بسیار مناسب و مساعد است . استانی که معروف به استان چهارفصل است و معادن غنی و همینطور بسترهای غنی فعالیت ...

  بلبل دنا؛

  مهم ترین علل عدم توسعه استان را شما در چه مواردی می دانید و راهبرد پیشنهادی شما برای خروج از این وضعیت چیست؟

  به هر حال استان ما سرشار از منابع طبیعی و زیستی بسیار مناسب و مساعد است . استانی که معروف به استان چهارفصل است و معادن غنی و همینطور بسترهای غنی فعالیت و وجود آب فراوان در استان و همچنین بستر نیروی کار متخصص و کارآمد که در استان موجود است.

  طبیعتا این استان باید حداقل به اندازه استان های همجوار راههای توسعه را پیش برود علت این که این استان نتوانسته این راهها را پیش برود در واقع ناشی از ناکارآمدی مدیریت استان است و چیزی غیر از این وجود ندارد.
  بالاخره استان دارای این آمادگی ها و ظرفیت های بسیار عالی می باشد. اما آنچه باعث عقب افتادگی استان هست ناشی از ضعف مدیریت در استان می باشد.

  با توجه به اینکه تجربه مدیریت در بقیه استان ها را دارید مقایسه ای نسبت به این قضیه داشته باشید؟

  عامل اصلی ،ضعف مدیریت استان و نبودن برنامه هست . یعنی میبایست برنامه های توسعه در استان را تدوین کنیم. ببینید در یک استان مثل استان اصفهان اولین برنامه تدوین شده در این استان در سال ۱۳۰۰ تنظیم شد و بالاخره در عرض وراستای این طرح با بودن برنامه اصفهان به قطب صنعتی و اصلی کشور تبدیل گردید و خوب وقتی یک برنامه تولید بشود آینده مشخص می گردد.
  برنامه یک فرآیندی برای تولید دارد که یعنی شما باید بیایید معضلات را ببینید و فرصت ها را شناسایی بکنید و آینده آن استان را ببینید و چشم انداز را باید ببینید، تهدیدها را باید مطالعه بکنیم و برای همه اینها یک چشم اندازی برای آینده تدوین بکنیم و درکنار آن چشم انداز برنامه تدوین بکنیم برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه به این شکل تدوین بشود و لازمه همه این فعالیت ها وجود یک سیستم و نیروی کارآمد و متخصص و فنی در کنار این برنامه هست یعنی اگر این ها وجود نداشته باشد در کنار یک نیروی متخصص برنامه هم حائز اهمیت نخواهد بود.

  آیا به نظر شما در استان ما این نیروهای متخصص وجود دارند؟یا به نوعی باید نیروهای غیربومی بیایید و فضا را تغییر دهند؟

  ببینید طبیعتا ما نیروهای متخصص و کارآمد در استان زیاد داریم طبیعی ست برای برخی کارهای کارشناسی نیاز به برنامه های بالا دستی داریم طبیعتا از کارشناسان خبره تر و برجسته تر در سطح کلی نیاز داریم همانطوری که هم استان های دیگر و هم اینکه در سطح کشوری از این کارشناسان و منابع مطالعاتی استفاده میگردد و اینها باعث رکود در کار نخواهد شد و باعث پیشرفت در کار می گردد قطعا ما در برخی موارد ممکن است ضعف داشته باشیم و این ضعف می بایست برطرف شود اما برای بسیاری از این موضوعات نیروی کارآمد در استان داریم و باید کار را دنبال کنند .
  مهم این است که کسانی بروند و کار را بخواهند و تا حالا یک استاندار نیامده در استان که یک چشم انداز برای آینده داشته باشد که استاندار بنشیند و بگوید من برای برای پنج سال آینده باید ظرفیت استان را به این نقطه برسانم،،باید ظرفیت صنعتی استان را به این نقطه برسانم،باید ظرفیت معدنی استان را به این نقطه برسانم.ببینید استان در چند مورد ظرفیت بسیار بالایی دارد یکی در بحث گردشگری، باتوجه به وجود منابع غنی و طبیعت بسیار زیبا و بکر و دست نخورده در استان یک ظرفیت بالایی برای گردشگری وجود دارد که یک بخشی از آن باید برای گردشگری داخلی باشد که حتی باید گردشگری داخلی وجود داشته باشد که خوب طبیعتا نیازمند یک برنامه ریزی دقیق هست که استفاده شود و شهرهای ما باید قوی بشود محل اسکان اینها باید قوی بشود و راههای ارتباطی آنها باید قوی بشود وبه هر حال این خیلی مهم است.

  در بخش صنعت ما اکنون مشکلات بسیار اساسی داریم که این رویه الان رو به رکود هست همین طرح های صنعتی از۱۴۰۰موافقت اصولی که در استان داریم نزدیک به ۷۰درصد یا تعطیل یا نیمه تعطیل یا با ظرفیت بسیار پایین در حال کار هست . وقتی شما آسیب شناسی میکنید مشکلات بر میگردد به مسائل بانک ها و تسهیلات که باید بانک ها ارائه دهند و اطمینانی که سرمایه گذار در استان ندارد و همینطور وقتیکه سرمایه گذاری میکنند نقدینگی هست که می ماند. شهرهای ما از نظر بنیه و تعریف اقتصادی ضعیف هستند .لذا سرمایه ها فرارند و صنعت ها از رونق خاصی برخوردار نیست ما می توانیم در برخی نقاط استان صنعت مادر تعریف کنیم همان طوری که مثلا یزد شما بروید در مسائل فرش،پارچه،ریسندگی و نساجی به طور کلی در صنعت سرامیک و کاشی ببینید یک قطب هست و اصفهان در فولاد قطب هست ما این توانایی و استعداد را داریم که استان را در سرمایه های که نیاز به بسترهای طبیعی و بکر دارد مثل گیاهان دارویی،آب های معدنی و نظیر کشاورزی با استفاده از این آب های موجود استفاده کنیم و پایه صنعت مادر برای استان تعریف کنیم و یک قطبی تعریف کنیم چون استان ما دارای یک موقعیت استراتژیک و نزدیکی ما به دریا، نزدیکی ما با شهرها بسیار پر رونق مثل اصفهان،یزد،فارس و قرار گرفتن بر راه کریدور بنابراین یک استان با استعداد هستیم ودر این زمینه طبیعتا باید فعالیت زیادی صورت بگیرد بحث اصلی را در اینکه رونق بدهیم به این مسائل ضعف در مدیریت استان می دانم .
  اینکه مدیریت استان ما دنبال این کار نیست که اصلا بروند دنبال تدوین برنامه، برنامه هم یک فرایند دارد و آن فرآیندها را شناسایی بکنید دنبال این کار نیستیم.ایا تا به حال شده یک استاندار بیاید و بعداز۳سال خروجی کار داشته باشد شما بپرسید ودر عرض این ۳سال چه تغییر وتحولی صورت پذیرفت چون تمام مدیریت ما دچار روزمرگی شده اند ، مشغول کارهای عادی مدیریت شده اند .هیچ گاه مدیریت جهشی در این استان اتفاق نیفتاده است. مثلا یک سدی ساخته میشود و به فرض مثال در یک مقطع اتفاق می افتد. آن هم به برکت سفر مقام معظم رهبری در استان بود که مثلا در آن زمان فرودگاه، جاده یاسوج به اصفهان تعریف شد، جاده شیراز به یاسوج تعریف شد، جاده یاسوج به بابامیدان تعریف شد،سدکوثر ، سد چم شیر برنامه ریزی شده و هم اینطور برنامه ها وسدهای دیگر مثل شد شاه قاسم برنامه ریزی شد به هر حال یک کارهای بزرگی انجام شد و این جهش به جز در آن مقطع تاکنون در استان ما اتفاق نیفتاده است.

  چه خلاءی در حوزه بویراحمد و دنا حالا مشخصا و نماینده کنونی دیده اید که می خواهید پا به عرصه انتخابات بگدارید؟

  احساس میشود که باید منکر زحمات و تلاش نماینده فعلی استان نشویم و طبیعتا انتظارات و توقعات بیشتری می رود هر چند که این مسولیت اصلی بر عهده مدیریت استان هست اما به هر حال نمایندگان مردم در جاهای مختلف،شورای های روستاها،شهرها،در نمایندگی مجلس باید در این زمینه فعال تر و خواهان تر به بحث ورود کنند و بحث کارشناسی و نیازهای توسعه استان را پیش ببرند

  شما به چه شکلی می خواهید در حوزه انتخابات یعنی مستقل یا در واقع پشت یک جریان سیاسی یا در حقیقت وضعیت حضور شما در انتخابات چگونه هست؟

  طبیعتا بنده هم دارای تفکرات سیاسی هستم و منتها بیشتر تلاشم براین است که با توجه به نیاز مردم ورود کنم .خیلی اعتقاد به مسائل طایفه گری و ایلیاتی ندارم هرچند مطالبات ایلی و قومی وقبیله ای را مطالبات ارزشمندی می دانم و این مطالبات ممکن است به حق باشند واما اینکه خواستگاه ایل و طایفه باشد این را مطابق با اصول توسعه نمی دانم و قطعا در عقب رفتگی یک منطقه نقش بسیار بسزایی دارد.

  با توجه به اینکه چند نفر از خود طایفه جنابعالی در حوزه انتخابات می خواهند شرکت کنن این مساله را چگونه ارزیابی میکنید؟

  طبیعی است که موثر می باشد و در ریزش آراء افراد از یک طایفه صدرصد موثر است اما چون بنده بطور کلی خواستگاهم ایلی و طایفه ای نیست و به طور کلی بیشتر تلاشم براین است که نیازهای اساسی مردم که همان نیازهای توسعه استان ،اشتغال مردم و معیشت مردم و لذا این اشتغال و معیشت مشکلات مردم محدود در یک طایفه نخواهد شد و آسیب نمیرساند به برنامه ها بنده

   

  نظرتان در مورد اجماع اصولگرایان چیست؟و گزینه واحدی قبلا معرفی کردند آیا اجماع میکنند یا نه و حضور مجدد دکتر هدایتخواه را چگونه ارزیابی میکنید؟

   

  به هر حال شک ندارم که بالاخره اصولگرایان هم اجماع خواهند کرد و کاندید واحدی را تلاش خواهند کرد و به فعالیت و عرصه سیاست وارد می کنند، اما در اینکه چه اجماعی صورت بگیرد و چگونه صورت بگیرد و آقای دکتر هدایتخواه که خودشان قطعا این محوریت را بر عهده بگیرد خیلی اطلاعی در دست ندارم باید بیشتر از خودشان سوال کنید چون بنده بیشتر معتقد به ورود همه جناح ها و تفکرات در عرصه انتخابات هستم و هر گونه حرکت در صحنه انتخابات را استقبال میکنیم

  ورود وساز برگ سیاسی یا ارایش های اصلاح طلبان را چگونه ارزیابی می کنید؟

   

  اصلاح طلبان را هم به همین شکل مثبت می دانم که انجام بدهند اما با توجه به ضعفی که در اردوگاه اصلاح طلبان وجود دارد به دور می بینم که اجماع آنان موفقیت آمیز باشد .

  با توجه به زیر سوال رفتن عزت بویراحمد و لکه دار شدن آن آیا صحبتی در این مورد دارید نظرتان را بیان کنید؟

  قطعا این اتفاق در بویراحمد افتاده و ما به دنبال کوچکتر کردن مطالبات بویراحمد در حد استان نیستیم. و رقابتی هم بویراحمد و دنا با سایر شهرستان های همجوار ندارد و بیشتر اعتقادم بر هم افزایی است.
  معتقدم در این هم افزابی بین مدیریت استان و نمایندگان در استان اتفاق خوبی در عرض این چند سال نیافتاده و آسیب اصلی به بویراحمد رسیده و واسیب زیادی را متحمل شده و نقش بویراحمد نتوانسته بعنوان مرکز استان نقش جدی باشد.
  بالاخره اگر ما در جهت های توسعه به دنبال اقتصاد و رونق قوی باشیم باید به دنبال یک مرکز استان خیلی خوبی داشته باشیم و این جزء اصول توسعه هست و این اتفاق نیافتاده یعنی با تقویت اقتصادی در شهر یاسوج و مرکز استان نمی بینیم و اساس و لازمه توسعه استان تقویت مرکز استان است.

  تعریف شهر از نظر اقتصادی ،شهر ها را ما مرکز انباشت سرمایه می دانیم یعنی اگر یک شهر قوی وجود نداشته باشد قطعا اطراف آن وجود ضعف خواهد داشت که آن چیزی در راستای این مباحث موجود است و خارج کردن انسان از این بن بست هست و از مسائل ما در توسعه است توجه به توسعه پایدار،توجه به محیط زیست پایدار اینها برای ما حائز اهمیت هست هم افزایی در سطح شهرها ی استان و شهرستان ها جز اصول کاری بنده هست که در وقت مناسب به سمع و نظر مردم خواهد رسید

   

  انتهای پیام/ برزین آراسته

  انتهای پیام/bolboledena
  برچسب ها:

  نظرات

  امروز یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرهای بلبل دنا
 • تاجگردون در آرو : وقتی دیدم که قشونی دست به یکی شدند که تاجگردون به مجلس نرود تصمیم بر آمدن کردم/ مجوز گازرسانی به بویراحمد گرمسیر را در دولت اصولگرایان اخذ کردم/ اولین صورتجلسه ای که با دولت احمدی نژاد امضا کردم تصویب جاده بابا کلان ،چرام،گناوه به دهدشت ،پاتاوه بود
 • معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد: شهر یاسوج ظرفیت تبدیل شدن به قطب زیبایی در مبلمان شهری را دارد/ المان های بومی در شهرهای استان استفاده شود
 • پاسخ فنی سرپرست مخابرات کهگیلویه وبویراحمددر رابطه با دکل های تلفن همراه ؛ دکل های تلفن همراه فاقد هرگونه عوارضی هستند/هم استانی ها بدون هیچ گونه نگرانی از این فناوری سودمند بهره مند شوند/نظارت مسمتر سازمان انرژی اتمی وسازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات برعملکرد همراه اول
 • آمادگی کامل پایگاههای امدادونجات جاده ای فیلگاه ، لیشتر گچساران ،شلال دان باشت ، سرگچینه شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه وبویراحمد برای اسکان زائرین اربعین حسینی 
 • سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از۵ مصدوم در پی تصادف دیشب در محور یاسوج خبر داد
 • معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد طی پیامی فرارسیدن هفته تربیت بدنی و ورزش را تبریک گفت + متن پیام
 • سرپرست مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد : نیروهای اورژانس جهت انجام اقدامات لازم در مراسم روز اربعین آمادگی کامل دارند
 • آغاز آزاد سازی حریم رودخانه بشار در آبان ماه
 • حضور یکی از کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی حوزه گچساران وباشت در کربلا و موکب های طریق الکربلا وقشقایی های گچساران به روایت تصویر
 • معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد : استاندارد نقش موثری در توسعه پایدار دارد/ لزوم استفاده بهینه از ظرفیت دانشگاه ها برای برون رفت از مشکلات استان
 • اجرای طرح ساعتی با محیط بان در مدارس شهرستان چرام
 • بخشدار پاتاوه : زمین بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهر پاتاوه آماده شد/ ازهمه کسانی که در این امر مشارکت داشتند تشکر می کنم حتی از کسانی که ما را سرزنش کردند
 • توسط شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت : اهداء ۲۵۰هزار بطری آب معدنی به زائرین اربعین حسینی
 • نخستین جلسه توجیهی کمیته استانی فاز دوم طرح ملی کاج با حضور مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان دستگاههای مرتبط در سالن کنفرانس این اداره کل برگزار شد
 • آرمان دارش : جناب آقای هاشمی ما مورد غضب امامزاده میرسالار قرار گرفته ایم/ یادداشت‌ها سیاسی
 • شعبه پوشش های بیمه عمر و زندگی بیمه ایران در شهر وبخش پاتاوه ایجاد شد/ ۱۰ سال زودتر حقوق بازنشستگی دریافت کنید/ خدمات نمایندگی بیمه ایران در پاتاوه + جزئیات
 • استاندار کهگیلویه و بویراحمد ومسئولان شهرستان دنا بخواند / اهالی ،اعضای شورای اسلامی و دهیاران روستاهای توت نده و سرتنگ شهرستان دنا ، طی پیام های جداگانه خواستار رفع مشکلات این روستاها شدند
 • رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی : ۱۳ آبان امسال مانور صلابت، اقتدار و تسلیم ناپذیری ملت مقاوم، شجاع و دشمن شناس ایران اسلامی خواهد بود
 • آذر صفایی نیا طی حکمی از سوی وزیر کشور ، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد شد+ تصویرحکم
 • تاجگردون خطاب به وزیر نیرو : ما نگران مردم بویراحمد گرمسیر که در کنار سد هستند و هیچ منفعتی از سد کوثر ندارند هستیم/ قبلا از سد چم شیر تخصیص آبی به گچساران نداشتیم که با پیگیری های صورت گرفته، وزارت نیرو در بخش صنعت و کشاورزی سهمیه دادند