کد خبر: 46010

تاریخ انتشار: فروردین ۲, ۱۳۹۹

توجه هوشمندانه روشنفکر به شعار سال /توجه به تولید نشانه‌ی نگاه راهبردی و بلندمدت است ؛ برای جهش تولید  البته ابتدا و به صورت جدی می‌بایست با سوداگری و رانت‌خواری، رباخواری و واسطه‌گری مبارزه کرد تا هزینه‌های مبادله کاهش پیدا کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا ، مقام معظم رهبری در سال‌های سخت تحریم از سوی امریکا و هم پیمانانش نسخه ویژه‌ای جهت عبور از این تحریم‌های ظالمانه پیش روی مردم و مسئولان قرار دادند که به نوعی نام آن را می‌توان مبارزه و مجاهده‌ی اقتصادی در برابر دشمنان نامید. معظم‌له از یک دهه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا ، مقام معظم رهبری در سال‌های سخت تحریم از سوی امریکا و هم پیمانانش نسخه ویژه‌ای جهت عبور از این تحریم‌های ظالمانه پیش روی مردم و مسئولان قرار دادند که به نوعی نام آن را می‌توان مبارزه و مجاهده‌ی اقتصادی در برابر دشمنان نامید.

معظم‌له از یک دهه قبل تاکنون در فرامین نوروزی خود کلید واژه‌های اقتصادی اعم از جهاد اقتصادی؛ رونق تولید، تولید داخلی و جهش تولید و به طور کلی تلاش و مقاومت اقتصادی را سرلوحه‌ی تدابیر پیشنهادی قرار داداه‌اند و امسال نیز مانند سال‌های اخیر نامگذاری معظم‌له حول محور اقتصاد بود وسال ۹۹ سال《جهش تولید》 نام گرفت.

به همین منظور به سراغ مهدی روشنفکر منتخب مردم بویراحمد و دنا در مجلس یازدهم رفتیم تا مروری بر پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب داشته باشیم.

 

روشنفکر در این گفت‌و‌گو قبل از هر سخن با اشاره به مشکلی که در ماههای اخیر در بیشتر کشورهای دنیا و از جمله ایران حادث شد اظهار کرد: در حال حاضر همه‌ی کشور درگیر مبارزه و مقابله با ویروس کرونا هستند و باید قبل از هر چیز به پروتکل‌ها و توصیه‌های بهداشتی و دستورات مسئولان عمل کنیم؛ چرا که هرگونه سهل‌انگاری و بی‌مبالاتی و عدم رعایت توصیه‌ها و تدابیر، کشور را با معضل بزرگ و پیچیده‌ای مواجه خواهد کرد. لذا،  قبل از اشاره و پاسخ مختصر به سوال و موضوع مورد بحث،  توصیه‌ی من عمل به توصیه‌های بهداشتی و با تاکید موکد پرهیز از سفرهای غیرضروری و ماندن در خانه است.

منتخب مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه بخش‌ها از جمله حوزه سلامت و اقتصاد با هم در ارتباط هستند ادامه داد: در صورتی که به توصیه‌ها عمل کنیم و بتوانیم زودتر زنجیره‌ی انتشار و انتقال این ویروس را قطع کنیم، بی‌شک اقتصاد ما کمتر متضرر خواهد شد. اما در صورت بی‌توجهی‌ به هشدارهای بهداشتی و تدابیر مقامات، اقتصاد کشور متحمل خسارات زیادی می‌شود.

روشنفکر سپس به فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری و پیام و نامگذاری نوروزی معظم‌له اشاره کرد و گفت: رهبری بیش از همه ما به مشکلات کشور آشنایی دارند و بهتر از ما می‌دانند که مشکل امروز کشور چیست و از کجاست و ریشه در چه دارد. لذا، به همین منظور اول هر سال نسخه‌ی کارشناسانه و راهگشایی جهت کمک به حل مشکلات دارند که اگر به تجویز و توصیه‌‌های ایشان با فراهم کردن مقدمات و لوازم کار توجه شود و مسئولان در عمل این نقشه‌ی راه را در اقتصاد به کار بندند و فقط درگیر شعار نشوند در آینده مشکلات امروزی ما بسیار کمتر خواهد شد.

وی یادآور شد: توجه به تولید نشانه‌ی نگاه راهبردی و بلندمدت است. برای جهش تولید  البته ابتدا و به صورت جدی می‌بایست با سوداگری و رانت‌خواری، رباخواری و واسطه‌گری مبارزه کرد تا هزینه‌های مبادله کاهش پیدا کند،

وی با بیان اینکه ایجاد جذابیت و انگیزه برای ورود به تولید و تمهید تضامین بلندمدت برای تولیدکننده نیز از ملزومات کار است، ادامه داد: در مقام عمل و در شرایط فعلی نیز پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان و تمهید بیش از پیش مشوق‌ها و معافیت‌ها می‌تواند به بهبود تولید کمک کند.

منتخب بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی به داشته‌ها و سرمایه‌های استان اشاره کرد که بسیاری از این ظرفیت‌ها و فرصت‌ها و بسترها مغفول مانده و اگر در این ۱۰ سال اخیر به پیشنهادات رهبری در حوزه‌ی تولید عمل می‌شد شرایط استان بهتر از وضعیت کنونی بود.

روشنفکر افزود: متاسفانه شاید یکی از دلایل اصلی این مشکل در استان به اختلاف نظرها و عدم وحدت رویه‌ها در امور مهم و اساسی برگردد. یعنی ما برای توسعه‌ی استان ید واحد نبوده‌ایم و  کنار هم قرار نگرفته‌ایم و به صورت جزیره‌ای عمل کرده‌ایم.

روشنفکر در ادامه با بیان این که راهی جز اولویت دادن به تولید و جهش تولید برای کشور وجود ندارد و این نامگذاری موضوعی نیست که فی‌البداهه توسط معظم‌له صادر شده باشد افزود: تجربه نشان داده که معظم‌له پیش‌بینی‌های لازم را برای اعتلای کشور داشته‌اند و دیده‌ایم که اگر ایشان از قبل موضوعی را پیش‌بینی کرده‌اند بعدها همان پیش‌بینی محقق شده است.

نماینده جدید مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخشی از بسترها و امکانات و تمهیدات برای جهش تولید در استان فراهم است؛ اما باید با همت و وحدت به دنبال عملیاتی کردن اهداف و برنامه‌ها بود و فاصله‌ی بین نیت و نتیجه را با عمل پر کرد. استان ما استانی کوچک اما سرشار از نعمات‌ و مواهب الهی است از معدن و جنگل و رود و طبیعت گرفته تا نفت و گاز و آب و گیاهان دارویی و زمین مساعد کشاوری و اراضی مناسب باغداری اما برای جهش تولید در استان بیش از همه، ما به همت و عزم جهادی و پرهیز از سیاسی‌کاری و خلط مباحث اقتصادی و سیاسی نیاز داریم. ما هیچ راهی جز تولیدمحوری برای رهایی از بحران‌های اقتصادی نداریم.

 

فارس

ارسال دیدگاه