کد خبر: 46179

تاریخ انتشار: اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹

بازدید روشنفکر از مراکز ژنتیک و اصلاح ماهیان سرد آبی دشتروم ؛ ایستگاه تحقیقات چم خانی یاسوج ؛ پروژه پرواربندی گوسفند و پایلوت گیاهان دارویی دشت روم

قول مساعد همکاری و رفع موانع از طرف دکتر روشنفکر در بازدید از مرکز ژنتیک و اصلاح ماهیان سرد آبی دشتروم و ایستگاه تحقیقات چم خانی یاسوج و پروژه پرواربندی گوسفند و پایلوت گیاهان دارویی به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا، دکتر روشنفکر در بازدید از مرکز ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردآبی واقع […]

قول مساعد همکاری و رفع موانع از طرف دکتر روشنفکر در بازدید از مرکز ژنتیک و اصلاح ماهیان سرد آبی دشتروم و ایستگاه تحقیقات چم خانی یاسوج و پروژه پرواربندی گوسفند و پایلوت گیاهان دارویی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلبل دنا، دکتر روشنفکر در بازدید از مرکز ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردآبی واقع در دشتروم حضور واز دستاوردهای این مرکز بازدید و در جریان مشکلات این مرکز قرار گرفت
دکتر روشنفکر: با همکاری استاندار محترم و مدیریت برنامه ریزی و بودجه استان، مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردآبی شهید مطهری یاسوج را به دوران اوج و شکوفایی خود باز می گردانیم.
طی این بازدید دکتر صلاحی اردکانی ریاست مرکز تحقیقات ضمن بیان اقدامات انجام شده در سال های اخیر و برنامه های آتی در جهت توسعه این مرکز تحقیقاتی و اجرای طرح ملی اصلاح نژاد ماهی قزل آلا ،ابراز امیدواری نمود که با همکاری مسئولین اجرایی، برنامه‌های مدنظر این مرکز از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل گردد .
ایشان در ادامه بیان نمودند، اصلی‌ترین و مهمترین فعالیت این مرکز اجرای طرح ملی اصلاح نژاد ماهی قزل آلا میباشد، که در حال حاضر زیرساخت های لازم این طرح با هزینه تقریبی ۴۰ میلیارد ریال توسط موسسه تحقیقاتی علوم شیلات کشور و پیشرفت فیزیکی ۳۰% در حال اجرا می باشد.
درادامه دکتر روشنفکر ضمن بازدید از قسمت‌های مختلف این مرکز تحقیقاتی، بیان نمودند که با هماهنگی  استاندار محترم و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، ضمن ۹ سند طرح ملی اصلاح نژاد ماهی قزل آلا نسبت به رفع موانع و مشکلات و تامین اعتبارات لازم اقدام خواهیم نمود

ضمناً دکتر روشنفکر  از ایستگاه تحقیقات چم خانی یاسوج و پروژه پرواربندی گوسفند و پایلوت گیاهان دارویی این  مرکز بازدید به عمل آوردند.
دکتر کشاورز رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گزارش اجمالی از  پروژه ها و فعالیتهای این مرکز در زمینه معرفی ارقام مختلف گندم، جو، حبوبات و دانه ای روغنی ارائه نمودند. ایشان به معرفی اولین رقم ماش علوفه ای طلوع که برای اولین در ایران توسط این مرکز معرفی شده اشاره نمود.
در ادامه دکتر کشاورز به اجرای پایلوت ۱۰۰ گونه گیاهان دارویی،که در سفر دبیر ستاد گیاهان دارویی به استان تصویب و در این ایستگاه اجرا گردید و اشاره نمودند، که این  طرح ضمن حفظ منابع ژنتیکی می تواند در حفظ و حراست از گونه های نادر گیاهان دارویی کمک شایانی نماید و همچنین باعث اهلی نمودن این گیاهان و ترویج آن بین کشاورزان و اصلاح الگوی کشت و در نهایت باعث افزایش عملکرد در واحد سطح شود.
همچنین در این ایستگاه هسته های اولیه گندم ،جو و حبوبات تولید و بین کشاورزان استان و سایر کشاورزان هم اقلیم توزیع می شود.
همچنین برای اولین با در سطح ۱۵ هکتار ذرت هیبرید که یک محصول فناورانه است در این ایستگاه تولید و بذر آن در اختیار دولت قرار میگیرد.  بذر این محصول قبلا از خارج کشور وارد شده ولی طی چند سال اخیر من الجمله این استان تولید میشود.
در ادامه دکتر روشنفکر ضمن تشکر از رییس و مجموعه این مرکز که اهمیت زیادی به بخش کشاورزی و کمک به کشاورزان قائل هستند و  بیان اینکه یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک به معیشت مردم است و مراکز تحقیقاتی میتواند، این سیاست را به خوبی اجرا کند و باعث افزایش جهش تولید در کشور شود.
در پایان‌ایشان قول مساعد دادند که جاده دسترسی به ایستگاه چم خانی یاسوج و آسفالت آن  و موضوع گاز رسانی را در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام /برزین آراسته

ارسال دیدگاه